یک هیأت حکومتی به زودی به منظور بررسی اوضاع امنیتی به ولایت غزنی می‌رود

عبدالرازق اختیاربیگ
یک هیأت حکومتی به زودی به منظور بررسی اوضاع امنیتی به ولایت غزنی می‌رود

ولایت غزنی در جنوب افغانستان، یکی از ولایت‌هایی است که در جریان چند سال گذشته همواره شاهد حملات سنگین گروه طالبان بوده است. این ولایت سال گذشته برای چهار روز به دست طالبان سقوط کرد. جنگجویان طالب از چندین بخش بر مرکز این ولایت حمله کردند، ساختمان‌های دولتی و مارکیت‌های بزرگ در این شهر را به آتش کشیدند.

اما نیروهای امنیتی پس از گذشت چندین روز توانستند دوباره اوضاع امنیتی را به دست بگیرند و شهر به حالت عادی برگشت. رییس جمهور غنی پس از سقوط غزنی به دست طالبان، دوبار به این ولایت سفر کرد و به مردم این ولایت وعده سپرد که به مشکلات‌شان رسیدگی می‌شود.

رییس جمهور غنی، همچنان به رهبری وزارت دفاع دستور داده است که امکانات درجه‌یک امنیتی را برای این ولایت بفرستند.

اکنون حدود ۱۰ ماه پس از تعهدات رییس جمهور غنی، دومین جلسه‌ی پیگیری این تعهدات به ریاست معاونت دوم ریاست جمهوری، برگزار شده است.

در خبرنامه‌ای که از سوی دفتر مطبوعاتی معاونت دوم ریاست جمهوری به نشر رسیده، آمده است که دومین جلسه‌ی پیگیری تطبیق تعهدات رییس جمهور در سفر به ولایت غزنی، به ریاست سرور دانش، معاون دوم رییس جمهوری برگزار شده است.

بر بنیاد این خبرنامه، چگونگی تشکیل و تجهیزات فرماندهی لوا و پولیس در غزنی، رسیدگی و تهیه‌ی امکانات جنگی، جلوگیری از خودسری‌های پولیس، تقدیر از زنانی که در صفوف نیروهای امنیتی فعالیت می‌کنند، گشت و گذار موترهای بی‌پلیت، توجه جدی به طی مراحل اسناد رفع مسؤولیت جرمی، باز پس‌گیری ولسوالی‌های تحت کنترل طالبان، شناسایی و جمع‌آوری افراد مسلح غیر مسؤول، انتقال ساختمان فرماندهی پولیس از میان مراکز خرید و فروش، پرداخت معاشات نیروهای امنیتی به وقت و زمان معین و ایجاد برنامه‌های ارتقای ظرفیت به نیروهای امنیتی، از مهم‌ترین مشکلات در ولایت غزنی است.

اما آنچه که هنوز به‌عنوان یک مشکل اصلی و کلان در این ولایت باقی مانده، ادامه‌ی تهدید طالبان است. بر بنیاد گزارش‌ مسؤولان محلی این ولایت،  هراس‌افگنان طالب در بسیاری از ولسوالی‌های این ولایت حضور دارند و مانع زندگی عادی مردم می‌شوند.

بر بنیاد خبرنامه‌ی معاونت دوم ریاست جمهوری، اعضای جلسه پس از شنیدن گزارش‌های امنیتی این ولایت فیصله کردند که یک هیأت از نهادهای مسؤول در مدت یک هفته به ولایت غزنی فرستاده شده و تلاش صورت گیرد تا با مشارکت مسؤولین ولسوالی‌ها، مشکلات این ولایت را به گونه‌ی جدی بررسی کنند.

در این جلسه همچنان اعلام شده که نهادهای امنیتی برای تأمین امنیت شاهراه‌ها و راه‌های بین ولسوالی‌های ولایت غزنی نیز اقدامات جدی روی دست بگیرند.

این همه درحالی است که همین اکنون طالبان در بسیاری از ولسوالی‌های این ولایت حضور گسترده دارند و حکومت تنها ساختمان‌‎های ولسوالی‌ها را به دست دارد.