غنی: توافق‌نامه‌ی صلح زمانی تطبیق می‌شود که طالبان به تعهدات خود عمل کنند

صبح کابل
غنی: توافق‌نامه‌ی صلح زمانی تطبیق می‌شود که طالبان به تعهدات خود عمل کنند

رییس‌جمهور غنی، تأکید می‌کند که توافق‌نامه‌ی صلح میان ایالات متحده‌ی امریکا و طالبان، زمانی تطبیق خواهد شد که این گروه، تمام تعهدات مندرج در آن را عملی سازد.

آقای غنی، پس از چاشت روز شنبه (۱۰ حوت) در یک نشست خبری مشترک با وزیر دفاع امریکا و دبیرکل ناتو در کابل، گفت که تمام مواد توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان، مشروط بوده و زمانی قابل تطبیق است که طالبان همه تعهدات مندرج در آن را عملی سازد.

او افزود: «یکی از شرایط تعداد و موجودیت نیروهای خارجی در افغانستان است و بستگی به این دارد تا دیده شود که طرف مقابل به تعهدات شان چقدر پابند می‌ماند.»

آقای غنی، گفت که حکومت افغانستان، از مواردی چون آتش‌بس دائمی و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی که در توافق‌نامه‌ی امریکا و طالبان گنجانیده شده، حمایت می‌کند.

او علاوه کرد: «راه حل اصلی پایان جنگ در افغانستان، در نتیجه‌ی مذاکرات دولت افغانستان و طالبان به دست خواهد آمد. تیم مذاکراتی حکومت، زیر چتر جمهوریت بوده و همه‌شمول خواهد. ادامه‌ی روند کاهش خشونت، سببب می‌شود که مذاکرات مستقیم حکومت و طالبان، آغاز شده و آتش‌بس دائمی برقرار شود.»

از سویی هم، مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده‌ی امریکا، در این نشست گفت که کشورش، روابط دوام‌دار خود را با افغانستان حفظ کرده و به حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور، ادامه می‌دهد.

او افزود: «ما از طالبان می‌خواهیم که به تعهدات خود عمل کنند و روند کاهش خشونت‌ها را ادامه بدهند. ایالات متحده‌ی امریکا، از پیشرفت در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و عمل‌کردهای طالبان، نظارت خواهد کرد تا مطمئن شود که در این کشور صلح دائمی برقرار خواهد شد.»

با این حال، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز در این نشست گفت که از امضای توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان، استقبال می کند. او ادامه داد: «هدف از تلاش‌های جاری، این است که به جنگ افغانستان پایان داده شود، این یک پیروزی برای مردم و برای صلح است.»

توافق‌نامه‌ی صلح میان ایالات متحده‌ی امریکا و طالبان، شنبه شب (۱۰ حوت) توسط زلمی خلیل‌زاد و ملابرادر، در دوحه، پایتخت قطر به امضا رسید. قرار است تا دو هفته‌ی دیگر، مذاکرات مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان، آغاز شود.