طالبان در ولسوالی بلخاب، اموال خانه و موترهای مردم را به غنیمت گرفته‌اند

عصمت امین
طالبان در ولسوالی بلخاب، اموال خانه و موترهای مردم را به غنیمت گرفته‌اند

منابع مردمی در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل، می‌گویند که به دنبال آواره‌شدن باشندگان این ولسوالی، طالبان با هجوم‌بردن به روستاها، اموال خانه و موترهای مردم را به غنیمت گرفته‌اند.

یک منبع به روزنامه‌ی صبح کابل، گفت که تلاشی خانه‌به‌خانه هنوز هم در مرکز و اطراف ولسوالی بلخاب ادامه و حتا این روند در ولسوالی‌های هم‌مرز با بلخاب نیز، آغاز شده است.

به گفته‌ی منبع، افراد طالبان در جریان تلاشی خانه‌ها، رفتار نامناسبی با مردم دارند و افزون بر آن، اموال برخی از خانه‌ها را چور و چپاول کرده‌اند. حتا موتر و موترسایکل مردم را نیز، ضبط کرده‌اند.

منبع، هم‌چنان می‌گوید که در حال حاضر طالبان در خانه‌های مردم جابه‌جا استند و از خانه‌ها و حتا مکاتب به عنوان سنگر جنگ شان استفاده می‌کنند.

بر اساس معلومات مردمی، ۹۰ درصد از باشندگان ولسوالی بلخاب که حدود ۱۲۰۰ خانه می‌شود به کوه‌های اطراف آن متواری شدند و اکنون نیز در کوه‌ها به سر می‌برند.

این در حالی است که پیش از این گزارش‌هایی از کشتار غیرنظامیان نیز، در بلخاب نشر شده است. بر اساس فهرستی که به صبح کابل رسیده، بیش از ۵۰ غیرنظامی از سوی طالبان کشته شده‌اند.

افزون بر این، رسانه‌های محلی بامیان، گزارش داده‌اند که به دلیل سردی هوا و بیماری، تا هنوز ۳۰ کودک در کوه‌ها جان باخته‌اند.