مرکز ولسوالی بلچراغ ولایت فاریاب توسط هراس‌افگنان طالب محاصره شد

محراب الدین ابراهیمی
مرکز ولسوالی بلچراغ ولایت فاریاب توسط هراس‌افگنان طالب محاصره شد

هراس‌افگنان طالب، پس از سقوط روستای «کولیان» ولسوالی بلچراغ ولایت فاریاب، مرکز این ولسوالی را محاصره کرده‌اند و در صورت نرسیدن نیروهای کمکی، احتمال سقوط دوباره‌ی این ولسوالی وجود دارد.

محمدطاهر رحمانی، رییس شورای ولایتی فاریاب، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که روز شنبه (۵ اسد) در پی حملات تهاجمی هراس‌افگنان طالب بر منطقه‌ی کولیان ولسوالی بلچراغ، تلفات سنگینی به نیروهای امنیتی وارد شده و این منطقه همچنان به تصرف طالبان درآمده است.

او می‌افزاید که پس از سقوط کولیان، نیروهای امنیتی از این منطقه به مرکز ولسوالی بلچراغ عقب‌نشینی کرده‌اند.

آقای رحمانی می‌گوید که هراس‌افگنان طالب مرکز ولسوالی بلچراغ را که در آن ده ها نفر از نیروهای امنیتی حضور دارند، محاصره کرده‌اند و در صورت نرسیدن نیروهای کمکی، احتمال سقوط دوباره‌ی این ولسوالی وجود دارد.

ولسوالی بلچراغ یک‌ونیم ماه پیش، پس از یک‌سال از کنترل هراس‌افگنان طالب بیرون شد و برای تأمین امنیت آن، ده‌ها نفر از نیروهای ارتش و ارتش محلی اعزام شده بودند.

به گفته‌ی رییس شورای ولایتی فاریاب، در این حمله‌ی طالبان، دست‌کم ۴۰ نفر از سربازان ارتش محلی و کوماندو کشته و زخمی شده‌اند.

در همین حال، عبدالمنان قاطع، عضو شورای ولایتی فاریاب، می‌گوید که منطقه‌ی کولیان از نگاه موقعیت برای نیروهای امنیتی و طالبان از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا این منطقه از دو استقامت به ولسوالی‌های درزاب و قوش‌تپه‌ی ولایت جوزجان و ولسوالی کوهستانات ولایت سرپل که از بیشتر از ۵ سال بدینسو در کنترل طالبان قرار دارد، هم‌مرز است.

ولایت فاریاب در شمال افغانستان، از ولایت‌های به شدت ناامن کشور است که هراس‌افگنان طالب، بیشتر از ۸۰ درصد خاک ولسوالی‌های آن را در کنترل خود دارند و از سوی دیگر، شاهراه‌های شماره اول و شماره دوم این ولایت نیز با تهدیدات بلند امنیتی روبرو است.