استخبارات طالبان مدیر اطرافی ریاست امنیت ملی پیشین غور را بازداشت کردند

صبح کابل
استخبارات طالبان مدیر اطرافی ریاست امنیت ملی پیشین غور را بازداشت کردند

منابع مردمی در ولایت غور، می‌گویند که استخبارات طالبان، نجیب‌الله حبیب‌زاده، مدیر اطرافی ریاست امنیت ملی پیشین این ولایت را بازداشت کرده‌اند.

منابع، می‌گویند که آقای حبیب‌زاده روز گذشته -دوشنبه، ۵ ثور-، از ولسوالی دولینه ولایت غور بازداشت و به فیروزکوه منتقل شده است.

تا هنوز علت و انگیزه‌ی بازداشت این نظامی پیشین مشخص نیست؛ والی طالبان برای ولایت غورنیز، گفته است که آزادی حبیب‌زاده در صلاحیت او نیست.

این در حالی است که پیش از این نیز، بارها نظامیان و کارمندان حکومت پیشین از سوی افراد بازداشت و در بسیاری موارد به قتل رسیده‌اند.

هرچند طالبان به دنبال گرفتن قدرت، عفو عمومی اعلام کردند؛ اما با توجه کشتار نظامیان و کارمندان دولت پیشین، دیده می‌شود که این گروه به تعهدات شان پابند نبوده است. اخیرا روزنامه‌ی نیویارک‌تایمز، گزارش داده است که در شش ماه گذشته، حدود ۵۰۰ تن از کارمندان دولت و اعضای نیروهای امنیتی پیشین از سوی طالبان کشته و یا ربوده شده‌اند.

در گزارشی که روز سه‌شنبه -۲۳ حمل-، از سوی این روزنامه‌ی امریکایی به نشر رسید، آمده است که طالبان برخلاف تعهد و عفو عمومی شان، دست به کشتار کارمندان و نیروهای امنیتی پیشین افغانستان زده‌اند.