صدیق صدیقی: گروه طالبان روابط خود را با شبکه‌ی القاعده قطع کند

صبح کابل
صدیق صدیقی: گروه طالبان روابط خود را با شبکه‌ی القاعده قطع کند

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری، تأکید کرده است که دولت افغانستان، از اظهارات اخیر دبیر کل ناتو در راستای چگونگی تطبیق تعهدات گروه طالبان، استقبال می‌کند.

آقای صدیقی، روز پنج‌شنبه (۲۹ جوزا)، در برگه‌ی تویترش نوشت، همان‌گونه که دبیر کل ناتو بیان داشت، گروه طالبان باید تعهدات خود را مبنی بر قطع روابط با گروه‌های هراس‌افگن مانند القاعده، کاهش خشونت‌ها و آغاز مذاکرات صلح، عملی کند.

این در حالی است که ینس استولتنبرگ، دبیر کل سازمان ناتو، روز سه‌شنبه (۲۷ جوزا)، در یک نشست خبری، از گروه طالبان خواسته بود تا به تعهدات‌شان که در توافق‌نامه‌ی صلح قطر درج شده، عمل کند.

آقای استولتنبرگ، گفته بود که سازمان ناتو، به حمایت‌اش از پروسه‌ی صلح افغانستان، ادامه می‌دهد، اما برای برقراری صلح، گروه طالبان باید به تعهدات خود عمل کند.

او افزوده بود: «برای موفقیت پروسه‌ی صلح، گروه طالبان باید به تعهدات خود عمل کرده، خشونت‌‌ها را کاهش داده و روابط خود با شبکه‌ی القاعده و سایر گروه‌های تروریستی بین‌المللی را قطع و با حسن‌نیت، وارد گفت‌وگوهای صلح شود.»

گفتنی است که قرار است پس از تبادله‌ی پنج هزار زندانی طالب با یک هزار زندانی دولتی، گفت‌وگوهای مستقیم میان نمایندگان حکومت افغانستان و گروه طالبان، آغاز شود.

بر اساس گفته‌های برخی منابع، نخستین دور گفت‌وگوهای صلح میان دو طرف، در دوحه، پایتخت قطر برگزار خواهد شد.