دبیر کل ناتو: طالبان با گروه‌های تروریستی قطع رابطه کنند

صبح کابل
دبیر کل ناتو: طالبان با گروه‌های تروریستی قطع رابطه کنند

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، می‌گوید که برای تامین صلح پایدار در افغانستان، طالبان باید با سایر گروه‌های تروریستی قطع رابطه کند.

آقای استولتنبرگ که روز سه‌شنبه (۳ حمل)، در یک نشست خبری در آستانه‌ی نشست وزیران خارجه‌ی ناتو در بروکسل صحبت می‌کرد، گفت که ناتو می‌خواهد مطمین شود که افغانستان بار دیگر به پایگاه امن تروریستان تبدیل نخواهد شد.

به گفته‌ی او، هرچند گفت‌وگوهای صلح افغانستان، بهترین فرصت برای تامین صلح در این کشور است؛ اما خطر دوام حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان برطرف نشده است.

آقای استولتنبرگ، از گروه طالبان خواست که برای به نتیجه رسیدن گفت‌وگوهای صلح، ارتباط خود با سایر گروه‌های تروریستی را قطع کند.

او گفت که ناتو یک‌جا با امریکا به افغانستان رفته و در هماهنگی با این کشور، افغانستان را ترک خواهد کرد؛ اما اجازه نمی‌دهد که افغانستان دوباره به پناه‌گاه امن تروریستان بین‌المللی مبدل شود.

از سویی هم، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی امریکا که به بروکسل رفته تا در نشست وزیران خارجه‌ی ناتو شرکت کند، در این نشست خبری گفت که در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، با اعضای ناتو رایزنی خواهد کرد.

آقای بلینکن گفت: «ما خواهان پایان دادن به جنگ در افغانستان به گونه‌ی مسئولانه استیم تا مطمین شویم که از این خاک به نفع هراس‌افگنان استفاده نمی‌شود. ما در مورد افغانستان در حال مشوره استیم و تصمیم خود را به گونه‌ی مشترک می‌گیریم.»

قرار است نشست دو روزه‌ی وزیران خارجه‌ی ناتو، امروز و فردا در بروکسل برگزار شود. سرنوشت ماموریت نظامی ناتو در افغانستان، یکی از بحث‌های محوری این نشست خواهد بود.

نشست وزیران خارجه‌ی ناتو در حالی برگزار می‌شود که ماه گذشته در نشست وزیران دفاع ناتو، بحث بر سر حضور نظامی ناتو در افغانستان بدون هیچ نتیجه‌ای به پایان رسید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x