دبیرکل ناتو: همکاری با دولت افغانستان ادامه خواهد یافت

صبح کابل
دبیرکل ناتو: همکاری با دولت افغانستان ادامه خواهد یافت

در آستانه‌ی امضای توافق‌نامه‌ی صلح میان ایالات متحده‌ی امریکا و طالبان، دبیرکل ناتو، تأکید کرده است که این سازمان، به حضور و همکاری با افغانستان، تا برقراری صلح و ثبات پایدار در این کشور،‍‍ ادامه می‌‌دهد.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، روز شنبه (۱۰ حوت) در دیدار با عبدالله عبدالله، رهبر دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، گفته است که این سازمان، روند صلح افغانستان را از نزدیک دنبال می‌کند.

او افزوده است: «ما به حضور و کمک‌های خود برای نیروهای مسلح افغانستان به اساس تعهدات خود ادامه می‌دهیم. این حضور و کمک‌ها مشروط به بهبود وضعیت و شرایط در افغانستان است و تا آن زمان ما در کنار حکومت افغانستان می‌مانیم.»

عبدالله عبدالله نیز در این دیدار، ابراز امیدواری کرده است که امضای توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان، زمینه را برای برقراری صلح و ثبات دائمی در افغانستان، فراهم سازد.

او افزوده است: «امروز در تاریخ افغانستان یک روز تاریخی و سرنوشت‌ساز است و از حضور شما در کنار مردم افغانستان در چنین روزی تشکر می‌کنم.»

دو طرف، بر آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، آتش‌بس دائمی و استفاده‌ی بهینه از فرصت برای دست‌یافتن به صلح دائمی تأکید کرده‌اند.

این در حالی است که قرار است تا چند ساعت بعد، توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان به امضا برسد. با امضای این توافق‌نامه، زمینه‌ی خروج نیروهای خارجی از افغانستان فراهم می‌شود.

از سویی هم، قرار است دو هفته بعد از امضای این توافق‌نامه، مذاکرات مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان، آغاز شود.