راس ویلسن: عدم تمایل طالبان به صلح، نشان‌دهنده‌ی بی‌تفاوتی این گروه به زندگی غیرنظامیان است

صبح کابل
راس ویلسن: عدم تمایل طالبان به صلح، نشان‌دهنده‌ی بی‌تفاوتی این گروه به زندگی غیرنظامیان است

راس ویلسن، سرپرست سفارت امریکا در کابل، گفته است که عدم تمایل طالبان به گفت‌وگوهای معنادار صلح، نشان‌دهنده‌ی بی‌تفاوتی این گروه نسبت به زندگی غیرنظامیان است.

آقای ویلسن، روز دوشنبه -۴ اسد-، در تویتی گفته است که شهروندان افغانستان همه‌روزه، دچار مرگ و ویرانی بیش‌تر می‌شوند و ممکن است ادامه‌ی این وضعیت، با تلاش‌های خیرخواهانه در میز گفت‌وگوها، متوقف شود.

سرپرست سفارت امریکا، در تویت دیگری، گزارش اخیر یوناما در باره‌ی تلفات غیرنظامیان را به اشتراک گذاشته و گفته است: «اعداد و ارقام گزارش یوناما دل‌خراش است. ۳۲ درصد تلفات غیرنظامیان در شش ماه نخست سال ۲۰۲۱، کودکان بودند. ملت و آینده، افغانستان در حال حاضر به آتش‌بس نیاز دارند.»

نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، روز دوشنبه -۴ اسد-، با نشر گزارش تازه‌ای، گفته است که ‏تلفات غیرنظامیان در نیمه‌ی اول سال روان میلادی در افغانستان به بالاترین سطح رسیده و در ‏صورتی که اقدام‌ فوری برای کاهش خشونت‌ها صورت نگیرد، تلفات غیرنظامیان به شدت افزایش ‏خواهد یافت.‌‎ ‎

در گزارش، آمده است که در شش ماه نخست سال روان میلادی، ۵ هزار و ۱۸۳ غیرنظامی در ‏افغانستان کشته و زخمی شده اند که از این میان، یک هزار و ۶۵۹ نفر کشته و ۳ هزار و ۲۵۴ نفر دیگر ‏زخمی شده اند.‌‎ ‎