گروه طالبان روند کاهش خشونت‌ها را آغاز کرد

صبح کابل
گروه طالبان روند کاهش خشونت‌ها را آغاز کرد

منابع تأیید می‌کنند که از جمعه‌شب (۲۵ دلو) به این طرف، روند کاهش خشونت‌ها از سوی گروه طالبان آغاز شده است.

یک منبع معتبر، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که با آغاز روند کاهش خشونت‌ها، قرار است در ۲۸ فبروری، توافق‌نامه‌ی صلح میان ایالات متحده‌ی امریکا و طالبان، به امضا برسد.

به گفته‌ی منبع، قرار است چهارده روز پس از امضای توافق‌نامه‌ی صلح میان ایالات متحده‌ی امریکا و طالبان، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود.

گروه طالبان، تا کنون در این مورد چیزی نگفته است.

این در حالی است که به تازگی، وزرای خارجه و دفاع ایالات متحده‌ی امریکا، اعلام کرده ‌اند که احتمالا، توافق میان این کشور و گروه طالبان، در هفته‌های آینده به گونه‌ی مشروط نهایی خواهد شد.

مایک پومپئو، وزیر خارجه و مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا، جمعه‌شب (۲۵ دلو) در دیدار با رییس‌جمهور غنی در آلمان، گفته اند که هیچ یک از بندهای توافق‌نامه‌ی صلح، بدون شرط نیست و طالبان ممکن است دست به تبلیغات اغواکننده بزنند؛ اما واقعیت و اصل موضوع این است که آن‌ها حاضر شده ‌اند دست از جنگ و خشونت برداشته و اذعان به جامعه‌ی کثرت‌گرا کنند.

مایک پومپئو، گفته است: «بگذارید طالبان هرچه که می‌گویند، بگویند. از هر جایی که می‌گویند بگویند؛ اما واقعیت این است که باید آنان با تروریزم و القاعده وداع بگویند و دست از جنگ بردارند. ما حامی قوای امنیتی و دفاعی افغانستان بوده ایم، استیم و خواهیم بود.»

با این حال، ارگ ریاست‌جمهوری، گفته است که قرار است هفته‌ی آینده، رییس‌جمهور غنی، سلسله‌ی مشوره‌ها با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، اقشار مختلف جامعه، جامعه‌ی مدنی و حلقات سیاسی را آغاز کند تا آن‌ها را از جریان‌ها آگاه کرده و در خصوص فرصت‌ها و خطرات احتمالی، با آن‌ها گفت‌وگو کند.

این در حالی است که به تازگی، دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا، توافق مشروط با گروه طالبان را تأیید کرده است.