زلمی خلیل‌زاد: امیدوارم گفت‌وگوها با طالبان به نتیجه‌ای برسد

صبح کابل
زلمی خلیل‌زاد: امیدوارم گفت‌وگوها با طالبان به نتیجه‌ای برسد

نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، از پیشرفت در روند صلح ابراز خوشبینی کرده است.
زلمی خلیل‌زاد، روز یک‌شنبه (۱۳ دلو) در دیدار با حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین، از پیشرفت در روند صلح، ابراز خوشبینی کرده و گفته که امیدوار است گفت‌وگوها با طالبان، به نتیجه‌ای برسد.
آقای کرزی نیز در این دیدار، بر جدیت و سرعت در پروسه‌ی صلح تأکید کرده است. آقای کرزی، هم‌چنان گفته است که نیروهای امریکایی باید حمله‌های خود را که سبب تلفات غیرنظامیان می‌شود، متوقف کنند.
آقای خلیل‌زاد که روز شنبه (۱۲ دلو) از اسلام‌آباد به کابل آمد، با رهبران حکومت وحدت ملی نیز دیدار کرده است.
او در دیدار با رییس‌جمهور غنی، با بیان این که در گفت‌وگوها با طالبان، کدام پیشرفت قابل ملاحظه‌ای صورت نگرفته، ابراز امیدواری کرده است که در این راستا به نتیجه‌ی مثبتی دست یابد.
آقای خلیل‌زاد، با اشاره به جزئیات اخیر گفت‌وگوهای امریکا با طالبان در دوحه، گفته است: «منتظر پاسخ روشن طالبان بر اساس یک میکانیزم عملی برای آتش‌بس و یا کاهش قابل ملاحظه و پایدار خشونت که مورد قبول مردم افغانستان و حکومت امریکا باشد، استیم.»
نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، در دیدار با عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز گفته است که هیأت مذاکره کننده‌ی افغانستان با طالبان، باید فراگیر و همه شمول باشد و از تمام اطراف در افغانستان نمایندگی کند.
پیش از این، گروه طالبان با کاهش خشونت موافقت کرده بود. این گروه، هم‌چنان ابراز امیدواری کرده بود که توافق‌نامه‌ی صلح با امریکا، تا پایان ماه پیش میلادی به امضا برسد.
ارگ ریاست‌جمهوری، اما تأکید کرده است که مردم افغانستان کاهش خشونت نه؛ بلکه آتش‌بس می‌خواهند. صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری گفته است که اگر گروه طالبان با برقراری آتش‌بس موافقت نکند، گفت‌وگوها برای آوردن صلح و ختم جنگ، به نتیجه‌ی مثبتی نخواهد رسید.