گروه طالبان: مردم افغانستان در مورد نظام آینده تصمیم می‌گیرند

صبح کابل
گروه طالبان: مردم افغانستان در مورد نظام آینده تصمیم می‌گیرند

گروه طالبان، در واکنش به اعلامیه‌ی اخیر اتحادیه‌ی اروپا، گفته است که مردم افغانستان خود در مورد نظام آینده‌ی شان تصمیم می‌گیرند.

اتحادیه‌ی اروپا، به تازگی، در اعلامیه‌ای، تعهداتش را نسبت به افغانستان تجدید کرده و از تلاش‌های صلح و تأمین ثبات در این کشور پشتیبانی کرده است.

این اتحادیه، تأکید کرده است که پشتیبانی مالی و سیاسی‌اش از افغانستان، مشروط به عدم بازگشت نظام امارت اسلامی، حفاظت از دست‌آوردهای ۱۸ سال گذشته، پشتیبانی از حقوق مردم، حفاظت از جمهوری، آتش‌بس دائمی و آغاز هرچه زودتر گفت‌وگوهای بین‌الافغانی است.

با این حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان، روز شنبه (۱۰ جوزا)، در بیانیه‌ای گفته است که در مورد نظام آینده‌ی افغانستان، خود افغان‌ها در جریان مذاکرات تصمیم می‌گیرند.

او افزوده است: «این حق مشروع افغان‌ها است. امید است که همه به تعهدات خود متعهد بمانند، اصل بین‌المللی عدم مداخله را رعایت کنند و پروسه‌ی صلح را زیانمند نسازند.»

اتحادیه‌ی اروپا، در اعلامیه‌ی اخیر خود، با پشیبانی از قطع‌نامه‌ی شورای امنیت سازمان ملل متحد، تأکید کرده است که نه امارت اسلامی را به رسمیت می‌شناسد و نه از آن پشتیبانی می‌کند