غنی: طالبان بدون هیچ‌ پیش‌شرطی به گفت‌وگو با حکومت حاضر شوند

صبح کابل
غنی: طالبان بدون هیچ‌ پیش‌شرطی به گفت‌وگو با حکومت حاضر شوند

رییس‌جمهور غنی، تأکید می‌کند که برای دست‌یابی به توافق صلح، طالبان باید بدون هیچ‌گونه پیش‌شرطی، با حکومت افغانستان وارد گفت‌وگوهای مستقیم شوند.

آقای غنی، روز دوشنبه (۱۸ قوس) در افتتاحیه‌ی هشتمین دور نشست استانبول – قلب آسیا، گفت که نیاز است تا برای پایان دادن به جنگ چهل‌ساله، طالبان با حکومت افغانستان وارد گفت‌وگوهای رو در رو شوند.

او افزود که برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، طالبان نباید هیچ‌گونه‌ پیش‌شرطی را وضع کنند.

آقای غنی، گفت: «پروسه‌ی صلح باید به رهبری افغان‌ها و حکومت افغانستان آغاز شود. گفت‌وگوهای مستقیم بین دولت و طالبان صورت بگیرد تا توافق سیاسی حاصل شود. یکی از شرایط ما، آتش‌بس همه‌جانبه و فوری است. ما همچنان خواستار ختم جنگ و تضمین برای عدم تکرار آن استیم. طالبان باید تضمین بدهند که روابط خود را با گروه‌های تروریستی بیرون‌مرزی قطع می‌کنند.»

رییس‌جمهور غنی، همچنان تأکید کرد که دست‌یابی به توافق‌نامه‌ی صلح، نیازمند همکاری‌ها و حمایت‌های منطقه‌ای است.

او، در بخش دیگری از سخنان خود، گفت که تروریزم و مواد مخدر، همچنان یک تهدید جدی برای افغانستان و منطقه است و نابودی آن، نیاز به همکاری‌های منطقه‌ای و جهانی دارد.

آقای غنی، می‌گوید که جهان، به اندازه‌ی کافی برای مبارزه با مواد مخدر، تلاش نکرده است.

او، همچنان تأکید کرد که افغانستان نباید به میدان رقابت‌های جهانی و نیروهای نیابتی آن‌ها مبدل شود.

رییس‌جمهور غنی، در بخشی از سخنان خود همچنان گفت که افغانستان در پی خودکفایی است و در سال جاری، توانسته گام‌هایی خوبی را در این زمینه بر دارد.

نشست استانبول – قلب آسیا، تحت عنوان «صلح – مشارکت – رفاه» با اشتراک وزرای خارجه و مقام‌های ارشد ۱۵ کشور اشتراک‌کننده، برگزار شد. همچنان، ۱۶ کشور حامی و ۱۲ سازمان منطقوی و بین‌المللی حامی این پروسه‌، در این نشست شرکت کرده اند.