وزارت خارجه: ایران می‌خواهد مطمین شود که افغانستان بار دیگر پناه‌گاه تروریستان نخواهد شد

صبح کابل
وزارت خارجه: ایران می‌خواهد مطمین شود که افغانستان بار دیگر پناه‌گاه تروریستان نخواهد شد

وزارت خارجه، گفته است که از سفر هیئت طالبان به تهران آگاهی دارد و پیش از این سفر، دولت ایران خواستار دریافت دیدگاه دولت افغانستان در این باره شده بود.

در اعلامیه‌ای که روز سه‌شنبه (۷ دلو)، از سوی وزارت خارجه نشر شده، آمده است که هدف از تنظیم سفر هیئت طالبان به تهران، این است که دولت ایران، طالبان را در باره‌ی موجودیت اجماع منطقه‌ای در راستای تامین آتش‌بس فوری و دست‌یابی به یک توافق جامع صلح در چهارچوب نظام جمهوری و حفظ ارزش‌های قانون اساسی افغانستان، آگاه سازد.

بر اساس اعلامیه، ایران همچنان می‌خواهد اطمینان حاصل کند که افغانستان پسامنازعه، بار دیگر به پایگاه امن گروه‌های تروریستی مبدل نخواهد شد و همچون مرکز اتفاق و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی باقی خواهد ماند.

وزارت خارجه گفته است: «امیدواریم طالبان به خواست مردم افغانستان برای قطع جنگ و تأمین صلح پایدار تن دهند و به تقاضای پی‌هم کشورهای منطقه و جهان برای تامین آتش‌بس و رسیدن به توافق جامع صلح از طریق گفت‌وگوهای معنادار و صادقانه، احترام گذارند.»

این وزارت، گفته است که طالبان باید بدانند که روش کنونی‌شان مبنی بر ادامه‌ی جنگ و خون‌ریزی، مورد انزجار همگانی قرار دارد.

ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان، روز سه‌شنبه (۷ دلو)، در راس هیئتی از این گروه، به ایران رفت.

محمدنعیم وردک، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، گفته است که این سفر، با دعوت رییس جمهوری اسلامی ایران انجام شده است.

به گفته‌ی او، قرار است هیئت طالبان در جریان این سفر، با مقام‌های ایرانی در باره‌ی روابط دو جانبه، وضعیت مهاجران افغان در ایران، وضعیت فعلی سياسى و امنيتى افغانستان و منطقه گفت‌وگو کند.

پیش از این نیز هیئتی از گروه طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر به تهران رفته و با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه‌ی ایران، دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

هیئت طالبان، در حالی به تهران رفته که دولت ایران متهم به حمایت مالی و تسلیحاتی از این گروه است؛ اتهامی که همواره از سوی مقام‌های ایرانی رد شده است.