صدیق صدیقی: رهبران طالبان با سفر به کشورهای منطقه وقت تلفی می‌کنند

صبح کابل
صدیق صدیقی: رهبران طالبان با سفر به کشورهای منطقه وقت تلفی می‌کنند

سخنگوی ریاست جمهوری، می‌گوید که رهبران طالبان با سفر به کشورهای منطقه وقت تلفی می‌کنند و باید به جای این کار، به مردم افغانستان رجوع کنند.

صدیق صدیقی، پس از چاشت روز پنج‌شنبه (۲۸ سنبله)، در یک نشست خبری گفت: « طالبان آدرس اصلی صلح را گم کرده‌اند و آدرس اصلی صلح در افغانستان است. ختم خشونت و مذاکره با دولت، آغاز پروسه‌ی سراسری است که منجر به صلح می‌شود. سفر رهبران طالبان به کشورهای منطقه ضیاع وقت است. بهتر است به مردم افغانستان رجوع کنند.»

این در حالی است که چند روز پیش، هیأت چهار نفری طالبان به ریاست عبدالسلام حنفی، به تهران رفته و با مقامات وزارت خارجه‌ و شمار دیگری از مقامات سیاسی ایران دیدار و گفت‌وگو کردند.

خبرگزاری ایسنا، گفته است که روند صلح، مذاکرات بین‌الافغانی و توقف مذاکرات صلح میان طالبان و امریکا، از جمله موضوعات مورد بحث میان اعضای دفتر سیاسی طالبان و مقامات ایرانی بوده است.

اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر، پس از سفر به مسکو، عازم تهران شده اند. این دومین سفر خارجی اعضای دفتر سیاسی طالبان پس از لغو مذاکرات صلح است.

در همین حال، آقای صدیقی می‌گوید که شرایط اساسی مردم افغانستان برای صلح این است که طالبان فوراً از خشونت و جنگ علیه مردم افغانستان دست بکشند و وارد مذاکره با دولت افغانستان شوند.

او می‌افزاید: «ما بیشترین تلاش را برای ختم جنگ به خرج داده‌ایم؛ ولی طالبان عامل اصلی عقب‌گرد در این پروسه استند. ادامه‌ی خشونت توسط طالبان، اجرای حملات تروریستی بالای مردم و تاسیسات عامه، نشان دهنده‌ی عدم تعهد طالبان به پروسه‌ی صلح است».

آقای صدیقی همچنان گفت که حکومت افغانستان از تمام کشورهای جهان می‌خواهد که از پروسه‌ی صلح به مالکیت مردم و به رهبری حکومت، حمایت کنند.

پیش از این، دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده، در پی جان باختن یک سرباز امریکایی در حمله‌ی تروریستی طالبان، گفت‌وگوهای صلح را متوقف کرده و تأکید کرده بود که این مذاکرات «مرده» است.

حکومت افغانستان همواره به برقراری آتش‌بس فوری و آغاز مذاکرات میان دولت و طالبان تأکید کرده است؛ اما طالبان این دو موضوع را نپذیرفته ‌اند.

پس از توقف گفت‌وگوهای صلح میان ایالات متحده و طالبان، حکومت افغانستان نیز تلاش‌هایش را برای پیشبرد این روند تا پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، متوقف کرد. به گفته‌ی سخنگوی ریاست‌جمهوری، پروسه‌ی صلح پس از برگزاری انتخابات و توسط دولت منتخب جدید، پیش برده خواهد شد.