طالبان: دانستن این‌ که به نیروهای امریکایی پیش از خروج کامل حمله می‌کنیم هنوز زود است

صبح کابل
طالبان: دانستن این‌ که به نیروهای امریکایی پیش از خروج کامل حمله می‌کنیم هنوز زود است

گروه طالبان می‌گوید، دانستن این‌ که این گروه به نیروهای امریکایی پیش از ۱۱ سپتمبر، حمله خواهد کرد یا نه، خیلی زود است.

به نقل از خبرگزاری آسوشتیدپرس، محمدنعیم وردک، سخن‌گوی گروه طالبان در پاسخ به این پرسش که آیا به نیروهای باقی‌مانده‌ی امریکایی حمله خواهد کرد، گفته است: «برای دانستن این مسایل هنوز خیلی زود است، در مورد آینده‌ نمی‌توان چیزی گفت.»

گروه طالبان در حالی این اظهارات را مطرح می‌کند که هفته‌ی گذشته، جو بایدن -رییس‌جمهور امریکا- گفت که خروج نیروهای نظامی از افغانستان از اول ماه می آغاز و تا ۱۱ سپتمبر، این روند پایان خواهد یافت.

بر اساس توافق‌نامه‌ای که گروه طالبان با امریکا در دوحه امضا کرده است، نیروهای امریکایی باید تا اول ماه می که کم‌تر از ۱۰ روز به آن مهلت مانده است، از افغانستان بیرون می‌شدند.

هفته‌ی گذشته‌ی، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه‌ی امریکا در گفت‌وگو با شبکه‌ی خبری ای‌بی‌سی نیز به این موضوع اشاره کرد و گفت: «اگر طالبان دوباره شروع کنند، جنگ طولانی خواهد شد که به نفع آن‌ها نیست.»

از سوی دیگر، خبرگزاری آسوشتیدپرس، روز پنج‌شنبه (۲ ثور/۲۲ اپریل)، به نقل از یک مقام وزارت دفاع امریکا نوشته است که سربازان امریکایی، حمل‌ونقل تجهیزات نظامی و تمام‌کردن قراردادها با شرکت خدماتی محلی در افغانستان را آغاز کرده است.

این مقام پنتاگون که نخواسته نامش فاش شود، گفته است: «تا زمانی که پایگاه‌های باقی‌مانده در افغانستان بسته شوند، شاهد کاهش سربازان نخواهیم بود.»

به گفته‌ی او، بیشتر تهجیزات از طریق هوا به ایالات متحده انتقال می‌یابد؛ اما ارتش از طریق زمین، از مسیرهای پاکستان و در شمال از طریق آسیای میانه نیز استفاده خواهد کرد.

هم‌چنان تجهیزاتی که نه به امریکا انتقال می‌یابد و نه به نیروهای امنیتی افغانستان داده می‌شود، به پیمان‌کاران فروخته خواهد شد و آن‌ها نیز در بازارهای محلی به شکل مواد نابه‌کار به فروش می‌رسانند.