طالبان: توافق‌نامه‌ی صلح از سوی دولت افغانستان و نیروهای امریکایی نقض شده است

صبح کابل
طالبان: توافق‌نامه‌ی صلح از سوی دولت افغانستان و نیروهای امریکایی نقض شده است

گروه طالبان، اعلام کرده است که توافق‌نامه‌ی امضا شده میان این گروه و ایالات متحده، از سوی دولت افغانستان و نیروهای امریکایی نقض شده است.

این گروه، روز یک‌شنبه (۱۷ حمل) با فرستادن اعلامیه‌ای به روزنامه‌ی صبح کابل، گفته است که افراد طالبان تا کنون به توافق‌نامه‌ی صلح با امریکا، پابند بوده اند.

در اعلامیه آمده است که دولت افغانستان، به یکی از پیش‌شرط های درج شده در توافق‌نامه که آزادی پنج هزار زندانی طالب بود، عمل نکرده است.

گروه طالبان افزوده است: «بر اساس توافق‌نامه‌ی امضا شده، تا زمانی که در جریان مذاکرات بین‌الافغانی توافق جداگانه‌ای با جهات افغانی صورت نگرفته و به آتش‌بس منجر نشده، افراد طالبان می‌توانند بر تمام مراکز نظامی دولت افغانستان در هرجایی حمله کنند؛ اما با آن هم دست به این کار نزده و تنها بر بعضی پاسگاه‌ها در مناطق روستایی حمله کرده‌اند.»

در اعلامیه آمده است که با وجود این موارد، از سوی دولت امریکا و همکاران داخلی و خارجی آن، تخطی‌های علنی در برابر طالبان صورت گرفته است.

بر اساس اعلامیه، عدم آزادی ۵ هزار زندانی طالب، حمله بر مراکز طالبان در ساحات غیرنظامی، بمباردمان مکان‌های غیرنظامی و برخی موارد دیگر، تخطی‌هایی است که از سوی دولت افغانستان و نیروهای امریکایی انجام شده است.

گروه طالبان گفته است: «در هلمند، کندهار، فراه، کندز، ننگرهار، پکتیا، بدخشان، بلخ و دیگر بخش‌های افغانستان، سرپیچی‌های زیادی از توافق‌نامه شده است.»

این گروه، از دولت امریکا خواسته است تا موارد درج شده در توافق‌نامه را رعایت کرده و دولت افغانستان را نیز برای رعایت کامل این توافق‌نامه تشویق کند.

گروه طالبان، هشدار داده است که هرگونه حمله بر افراد این گروه، اعمال تحریک‌کننده بوده و ادامه یابد، به توافق‌نامه آسیب زده و سطح جنگ را بیشتر خواهد کرد.

این در حالی است که قرار بود چند روز پیش، پروسه‌ی تبادله‌ی زندانیان میان دولت افغانستان و طالبان، آغاز شود؛ اما بنابر دلایل نامعلومی به تعویق افتاد.

هرچند هیأت سه نفری طالبان هفته‌ی قبل برای نظارت از آزادی زندانیان خود وارد کابل شده بود، اما ظاهرا گفت‌وگوی این هیأت با مقام‌های حکومت افغانستان، بی‌نتیجه بوده است.

از سویی هم، گروه طالبان در حالی بر نقض توافق‌نامه‌ی صلح از سوی دولت افغانستان و نیروهای امریکایی اشاره کرده که افراد این گروه، در جریان چند هفته‌ی گذشته بارها بر مواضع نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان حمله کرده‌اند و با بمب‌گذاری‌ها، تلفاتی نیز به غیرنظامیان وارد کرده‌اند.