نادر نادری: طالبان در بدل سه ماه آتش‎ بس، آزادی هفت هزار زندانی شان را می‌خواهند

صبح کابل
نادر نادری: طالبان در بدل سه ماه آتش‎ بس، آزادی هفت هزار زندانی شان را می‌خواهند

نادر نادری، عضو هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان، می‌گوید که طالبان در بدل سه ماه آتش‎بس، خواهان آزادی هفت هزار تن از زندانیان شان استند.

آقای نادری که روز پنج‌شنبه -۲۴ سرطان- در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، گفت: «بحث حکومت موقف و آتش‌بس، تا هنوز به گونه‌ی رسمی از سوی طالبان مطرح نشده، اما یکی از اعضای هیئت طالبان به ما گفت که برای آتش‌بس سه‌ماهه طرح دارند؛ اما در مقابل آن، خواهان آزادی هفت هزار تن از زندانیان شان و بیرون شدن از فهرست تحریم‌های سازمان ملل متحد استند.»

به گفته‌ی او، تجربه‌ی آزادی پنج هزار زندانی طالب، برای مردم افغانستان سخت بود و نه تنها که در راستای برقراری صلح کمک نکرد؛ بل که به کشتار و شدت جنگ افزود.

آقای نادری گفت که هیئت دولت افغانستان نیز، به طالبان پیشنهاد داده تا در گام نخست، به توافق سیاسی و برقراری صلح دست یابند و پس از آن، به گونه‌ی مشترک تمام زندانیان را آزاد و تحریم‌ها را بردارند.

او هم‌چنان گفت که قرار است به زودی، هیئتی از افغانستان به شمول جمعی از چهره‌های سیاسی، به قطر برود و با طالبان گفت‌وگو کند.

آقای نادری افزود: «بهانه‌ی طالبان این بود که در کنار هیئت گفت‌وگوکننده، شماری از شخصیت‌های سیاسی هم باشند تا بحث و فیصله شود که این بهانه هم رفع می‌شود.»

این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها، قرار است روز جمعه -۲۵ سرطان- هیئتی به ریاست عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح به قطر برود. گفته می‌شود که حامد کرزی، محمد محقق، گلب‌الدین حکمت‌یار، یونس قانونی و برخی از چهره‌های سیاسی دیگر، در ترکیب این هیئت شامل خواهند بود.