حمدالله محب: طالبان در خصوص جنگ و صلح دیدگاه مشترک ندارند

صبح کابل
حمدالله محب: طالبان در خصوص جنگ و صلح دیدگاه مشترک ندارند

مشاور امنیت ملی، در دیدار با نماینده‌ی ملکی ناتو برای افغانستان، گفته است که طالبان در رابطه به صلح و جنگ دیدگاه مشترک ندارند.

دفتر مطبوعاتی شورای امنیت ملی، روز چهارشنبه (۱۷ میزان) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که حمدالله محب با نیکولاس کی، نماینده‌ی ملکی ناتو برای افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرده است.

آقای محب، در این دیدار گفته است که حکومت افغانستان نسبت به هر کس دیگری در آوردن صلح تلاش می‌کند و در این راستا متعهد است. او، در رابطه به نیت طالبان به چشم شک نگریسته و گفته است که این گروه متفرق و در خصوص جنگ و صلح فاقد یک دیدگاه مشترک است.

مشاور امنیت ملی، علاوه کرده است که رهبری، نمایندگان سیاسی و جنگجویان میدان نبرد طالبان در فکر و عمل شان با هم اختلاف دارند و همین موضوع مشکل را به میان آورده است که گفت‌وگوها در ارتباط به صلح با طالبان نتایج خوبی نداشته باشد.

آقای محب، تأکید کرده است که نیاز است تا برای تأمین صلح، نخست آتش‌بس و بعد گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صورت گیرد، تا معلوم شود که طالبان در گفت‌وگوها به چه اندازه صادق‌اند و تصامیم شان به کدام سطح و در کدام مناطق عملی می‌شود.

نیکولاس کی، نماینده‌ی ملکی ناتو در افغانستان نیز در این دیدار تأکید کرده است که تمام اعضای سازمان ناتو طرف‌دار تفاهم بین‌الافغانی بوده و به تعهدات و حمایت خود از دولت افغانستان پابند استند.

آقای کی همچنان افزوده است که نیروهای افغان پیشرفت خوبی کرده‌اند و دستاوردهای آن‌ها قابل ملاحظه است و ناتو تلاش‌های خود در راستای حمایت، تجهیز و آموزش این نیروها را ادامه می دهد.