طارق آرین: در ۶ ماه گذشته نزدیک به ۳۵۰۰ غیرنظامی در حملات طالبان کشته و زخمی شدند

صبح کابل
طارق آرین: در ۶ ماه گذشته نزدیک به ۳۵۰۰ غیرنظامی در حملات طالبان کشته و زخمی شدند

طارق آرین، سخن‌گوی وزارت داخله، می‌گوید که در جریان ۶ ماه گذشته، نزدیک به ۳۵۰۰ غیرنظامی، در نتیجه‌ی حملات تروریستان طالب در سراسر افغانستان، کشته و زخمی شده اند.

آقای آرین که روز سه‌شنبه (۱ میزان)، در یک نشست خبری سخن می‌زد، گفت که تروریستان طالب، در جریان شش ماه گذشته، نزدیک به ۷ هزار حمله‌ی تروریستی انجام داده اند.

او افزود: «این آمار، از اول ماه حمل سال جاری تا سی‌ام سنبله، ثبت شده است. در این مدت، ۱۱۴۰ ماین کنارجاده‌ای در ولایت‌های افغانستان منفجر شده که عامل بزرگ تلفات غیرنظامیان بوده است.»

آقای آرین، در مورد آمار دقیق کشته‌ها و زخمی‌ها، چیزی نگفت.

او، هم‌چنان گفت که در این مدت، بیش از ۱۰ هزار کیلوگرام مواد منفجره و نزدیک به ۱۳۰۰ حلقه ماین تروریستان طالب، کشف و خنثا شده است.

این در حالی است که کشورها و سازمان‌های بین‌المللی، بارها از گروه طالبان خواسته اند تا سطح خشونت‌ها را کاهش دهد؛ خواستی که همواره از سوی این گروه، رد شده است.

با این حال، آقای آرین، می‌گوید که در یک سال گذشته، نزدیک به ۲۶۰۰ مأمور پولیس، به اتهام سوءاستفاده از صلاحیت وظیفوی، اخاذی و فساد اداری، بازداشت و پرونده‌های شان، به دادستانی نظامی فرستاده شده است.

او، هم‌چنان گفت که در جریان یک سال گذشته، تلاش‌های زیادی برای مبارزه با جرایم جنایی صورت گرفته؛ اما کافی نبوده است.

به گفته‌ی آقای آرین، آمار جرایم جنایی در کابل، ۵ درصد نسبت به زمان مشابه آن در سال گذشته، کاهش یافته است.

او، افزود: «مجرمان زیادی بازداشت شدند؛ اما بخش بزرگی از قتل‌هایی که در کابل صورت می‌گیرد، ناشی از انتقام‌ها و دشمنی‌های شخصی و خانوادگی است. بحث ترورها نیز بر می‌گردد به تروریستان که بیشتر کارمندان دولتی را هدف قرار می‌دهند.»

هرچند وزارت داخله، چندی پیش، روند تطبیق برنامه‌ی میثاق امنیتی را به منظور تأمین امنیت مردم و مبارزه‌ی موثر با جرایم در شهر و روستاهای ولایت کابل، آغاز کرد؛ اما ظاهرا این برنامه، تأثیر زیادی روی کاهش جرایم جنایی، نداشته است.

در جریان چند هفته‌ی گذشته، در چندین مورد، دزدان مسلح، افرادی را در نواحی مختلف کابل، به قتل رسانده و اموال‌شان را، با خود بردند.