تیفا: تصمیم برگزاری چهار انتخابات در سال آینده نگران‌کننده است

صبح کابل
تیفا: تصمیم برگزاری چهار انتخابات در سال آینده نگران‌کننده است

به‌دنبال اعلام آمادگی کمیسیون مستقل انتخابات و حکومت افغانستان برای برگزاری چهار انتخابات در ماه میزان سال آینده‌ی خورشیدی، بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا)، گفته است که شرایط برای برگزاری انتخابات مساعد نیست.

در اعلامیه‌ای که روز دوشنبه (۲۹ جدی)، از سوی تیفا منتشر شده، آمده است که ناامنی، نبود بودجه و عملی نشدن اصلاحات کلیدی، از موانع اصلی بر سر راه برگزاری چهار انتخابات پیش رو است.

بر اساس اعلامیه، فضا برای مبارزات انتخاباتی فراهم نیست و همچنان شرایط برای حضور زنان در انتخابات پیش رو، ناممکن به نظر می‌رسد.

تیفا، تاکید کرده که با توجه به شرایط، تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات و حکومت افغانستان برای برگزاری چهار انتخابات در سال ۱۴۰۰ خورشیدی، تکان‌دهنده و نگران‌کننده است.

در اعلامیه آمده است: «در شرایطی که زمینه برای برقراری صلح فراهم شده، حکومت نباید بدون در نظرداشت استراتژی موفق و سنجش دقیق، گرفتار دغدغه‌های شخصی و سلیقه‌ای شود؛ زیرا این کار می‌تواند از سویی دست‌آوردهای چند ساله و از سویی هم فرصت پیش‌آمده برای صلح را در معرض خطر قرار دهد.»

چندی پیش، کمیسیون مستقل انتخابات، به حکومت افغانستان پیشنهاد داد که انتخابات پارلمانی ولایت غزنی، شوراهای ولایتی، شوراهای ولسوالی‌ها و شماری از شهرداری‌ها، در ماه میزان سال آینده‌ی خورشیدی برگزار شود.

مسئولان این کمیسیون، تاکید کردند که تمام آمادگی‌‌های تخنیکی و عملیاتی، برای برگزاری این چهار انتخابات در ماه میزان سال آینده گرفته شده است.

به دنبال آن، رییس‌جمهور غنی روز یک‌شنبه (۲۸ جدی)، در دیدار با اعضای کمیسیون مستقل انتخابات، گفت که حکومت افغانستان به اصل انتخابات متعهد بوده و تسهیلات لازم را در راستای برگزاری چهار انتخابات پیش رو فراهم خواهد کرد.