شورای شهر تهران، از عدم تزریق واکسین کرونا به کارمندان افغانستانی شهرداری انتقاد کرد

صبح کابل
شورای شهر تهران، از عدم تزریق واکسین کرونا به کارمندان افغانستانی شهرداری انتقاد کرد

حجت نظری، عضو کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر تهران، از عدم تزریق واکسین کرونا به کارمندان افغانستانی شهرداری به دلیل نداشتن کد ملی، انتقاد کرد.

به نقل از خبرگزاری ایسنا، حجت نظری که روز یک‌شنبه (۱۲ ثور/ ۲ می)، در نشست علنی شورای اسلامی شهر تهران صحبت می‌کرد، گفت: «اگر واکسیناسیون بر اساس عناوین شغلی صورت گرفته است، دیگر نباید میان پاک‌بان ایرانی و غیرایرانی تفاوتی وجود داشته باشد؛ اما ظاهرا اتباع افغانستان به دلیل نداشتن کد ملی، امکان استفاده از واکسین را ندارند.»

آقای نظری در ادامه افزود: «چگونه نداشتن کد ملی مانع از دریافت واکسین می‌شود؟ اما مانع از انجام کارهای سخت نمی‌شود؟ اگر قانونی نمی‌توان به عزیزان پاک‌بان افغانستانی واکسین تزریق کرد، آیا قانونی می‌توان آن‌ها را به کار مشغول کرد؟»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که پیش از این، کیانوش جهان‌پور، سخن‌گوی سازمان غذا و داروی ایران، از واکسیناسیون اتباع افغانستان ساکن ایران؛ حتا مهاجرانی که به گونه‌ی غیرقانونی در این کشور به سر می‌برند، خبر داده بود.

پیش از این نیز خبرهایی در مورد تبعیض در ارایه‌ی خدمات صحی به خصوص درمان بیماران کرونا در ایران علیه اتباع افغانستانی به نشر رسید بود. مرکز پژوهش‌های مجلس ایران، در گزارشی گفته بود، مهاجران افغانستانی‌ای که مدرک هویتی ندارند، باید هزینه‌های درمان بیماری کرونا را پرداخت کنند؛ در حالی که پیش از آن، مقام‌های ایرانی از رایگان بودن درمان اتباع افغانستان که به کرونا مبتلا اند، خبر داده بود.

در ماه‌های اخیر، گزارش‌هایی در مورد چالش‌های دیگر نیز علیه مهاجران افغانستانی در ایران به نشر رسیده است. بسیاری از مهاجران که حتا به گونه‌ی قانونی در آن کشور ساکن اند، نمی‌توانند حساب بانکی باز کنند، سیم‌کارت تلفن خریداری کنند و یا حتا خانه و موتر بخرند.

بر اساس آخرین آمار وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان، بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار شهروند کشور در ایران ساکن است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x