تنش میان کابل و اسلام‌آباد؛ سفیر پاکستان به کشورش برگشت

صبح کابل
تنش میان کابل و اسلام‌آباد؛ سفیر پاکستان به کشورش برگشت

به دنبال تنش‌های اخیر میان کابل و اسلام‌آباد، سفیران دو کشور فراخواند شده اند. رسانه‌های پاکستانی، گزارش داده اند که منصور احمد خان، سفیر پاکستان در کابل به اسلام‌آباد برگشته است.

به نقل از رسانه‌های پاکستانی، ظاهرا آقای خان، پس از آن که وزارت خارجه‌ی افغانستان سفیر و دیپلمات‌های ارشد این کشور را از اسلام‌آباد فراخوانده، به پاکستان برگشته است.

 این در حالی است که یک‌شنبه‌شب-۲۷ سرطان-، وزارت خارجه، اعلام کرد که دولت افغانستان سفیر و دیپلمات‌های ارشد این کشور مقیم در اسلام‌آباد را تا رفع کامل تهدیدهای امنیتی به شمول گرفتاری و محاکمه‌ی آدم‌ربایان، به کابل فراخوانده است.

 وزار خارجه، گفته که قرار است هیأتی در آینده‌ی نزدیک به پاکستان سفر کرده و رویدادهایی که در روزهای اخیر اتفاق افتاده را پیگیری کند تا در روشنی آن، تصمیم‌های بعدی گرفته شود.

تنش‌ها میان کابل و اسلام‌آباد پس از آن جدی شد که سلسله علی‌خیل، دختر نجیب‌الله علی‌خیل، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد، در -۲۵ ‏سرطان- هنگام بازگشت به خانه ربوده شد و مورد شکنجه‌ی شدیدی قرار گرفته است.

گزارش‌های صحی، نشان می‌دهد که سلسله علی‌خیل از سوی ربایندگان مورد لت‌وکوب قرار گرفته و آثار طناب در مچ دست و زانوهایش دیده می‌شود و این احتمال نیز وجود دارد که چندین استخوان او شکسته باشد.

هرچند عمران خان، نخست‌‍وزیر پاکستان ربوده‌شدن دختر سفیر افغانستان در این کشور را تأیید کرده؛ اما شیخ رشید احمد، وزیر داخله‌ی پاکستان، گفته است که بر اساس بررسی‌های پلیس پاکستان، این رویداد آدم‌ربایی نه؛ بل که توطیه‌ی بین‌المللی بوده است.