غنی: جامعه‌ی جهانی در باره‌ی «تمایل طالبان و حامیان آن‌ها به صلح» تجدید نظر کند!

صبح کابل
غنی: جامعه‌ی جهانی در باره‌ی «تمایل طالبان و حامیان آن‌ها به صلح» تجدید نظر کند!

رییس‌جمهور غنی، از جامعه‌ی جهانی، می‌خواهد که در باره‌ی تمایل طالبان و حامیان این گروه برای صلح و توافق سیاسی، تجدید نظر کند.

آقای غنی که روز چهارشنبه -۶ اسد-، در نشست ویژه‌ی بورد مشترک نظارت و انسجام صحبت می‌کرد، گفت که در حال حاضر، گروه طالبان روابط پیچیده‌ای با گروه‌های تروریستی و بین‌المللی دارد.

او افزود: «هجوم بیش از ده هزار تروریست خارجی، به شمول گروه‌های جیش محمد، لشکر طیبه، داعش و القاعده به افغانستان، به جنگ در این کشور ابعاد جدید منطقه‌ای و بین‌المللی بخشیده است. این جنگ‌جویان، در کنار طالبان علیه نیروهای امنیتی می‌جنگند.»

به گفته‌ی آقای غنی، قاچاق معادن، ماین‌گذاری و حمله‌های موتربمب، قتل‌های انتقام‌جویانه، ازدواج‌های اجباری و غیره از سوی طالبان، نقض مکرر حقوق بشر است.

رییس‌جمهور، گفت که به همین دلیل، جامعه‌ی جهانی باید در باره‌ی تمایل طالبان و حامیان این گروه نسبت به روند صلح و توافق سیاسی، تجدید نظر کند.

او تأکید کرد که جنگ افغانستان، جنگ داخلی نه؛ بل که جنگ شبکه‌های تروریستی بین‌المللی است و اگر این جنگ را میان افغانستانی‌ها بدانیم، دچار اشتباه شده ایم. او، هم‌چنان گفت که جنگ طالبان برای مذهب نه؛ بل که برای حاکمیت است و حاکمیت نیز توسط رأی مردم به دست می‌آید.

رییس‌جمهور، گفت: «هرچند علمای اسلام، در سراسر جهان اعلام کرده اند که جنگ طالبان، هیچ بعد دینی و مذهبی ندارد؛ اما طالبان جبهه‌های جنگی ‌شان را گرم‌تر و شدیدتر کرده اند. به شما اطمینان می‌دهم که هیچ کسی در این کشور، عناصر غیردولتی را نمی‌خواهد و مردم از جمهوریت و سرمایه‌های خود دفاع می‌کنند.»

آقای غنی، تأکید کرد که برای طالبان یگانه راه حل، توافق سیاسی است که دست‌آوردهای ۲۰ سال گذشته و رضایت همه مردم در آن باشد.