عملیات نظامی در شهر غزنی؛ مناطق خواجه‌حکیم، سای‌گنج و مغلان از وجود طالبان پاک شد

صبح کابل
عملیات نظامی در شهر غزنی؛ مناطق خواجه‌حکیم، سای‌گنج و مغلان از وجود طالبان پاک شد

وزارت داخله، از آغاز عملیاتی برای پاک‌سازی شهر غزنی از وجود جنگ‌جویان طالب خبر داده است.

در اعلامیه‌ای که روز سه‌شنبه -۵ اسد- از سوی وزارت داخله نشر شده، آمده است که در نتیجه‌ی عملیات نیروهای دفاعی و امنیتی در شهر غزنی، مناطق خواجه‌حکیم، سای‌گنج و مغلان از وجود جنگ‌جویان طالب پاک شده است.

بر اساس اعلامیه، در نتیجه‌ی این عملیات، ۶ جنگ‌جوی طالب به شمول مولوی معراج‌الدین مشهور به حنظله، کشته شده و ۵ نفر دیگر زخم برداشته اند.

ولایت غزنی در جنوب افغانستان موقعیت دارد. در حال حاضر، تنها ولسوالی‌های جاغوری و ناهور غزنی، در کنترل دولت است و متباقی ولسوالی‌ها، از چند هفته به این طرف، به دست جنگ‌جویان طالب سقوط کرده است. طالبان هم‌زمان با سقوط ولسوالی‌ها، بر شهر غزنی نیز حمله کردند و خود را تا فاصله‌ی دوکیلومتری دفتر والی غزنی، رساندند.

حملات طالبان بر شهر غزنی، در حالی انجام شد که از چندین روز به این طرف، شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی، محمدداوود لغمانی، والی این ولایت را به کم‌کاری و پرداختن به کارهای حاشیه‌ای متهم می‌کنند.

چند روز پیش، نصیراحمد فقیری، رییس شورای ولایتی غزنی، در برگه‌ی فیسبوکش، نوشته بود که بسیاری از ساحات شهر غزنی، در کنترل جنگ‌جویان طالب است؛ اما والی، تا اکنون برای آزادسازی مناطق ازدست‌رفته هیچ اقدامی نکرده و از کماندوها و قطعه‌ی ۹۰۹ امنیت ملی، به عنوان محافظان دفتر ولایت و «حرم سرا»ی خودش استفاده می‌کند.