کمیسیون انتخابات برای اعلام نتایج ابتدایی در زمان تعیین شده‌ی آن تلاش می‌کند

صبح کابل
کمیسیون انتخابات برای اعلام نتایج ابتدایی در زمان تعیین شده‌ی آن تلاش می‌کند

مسؤولان کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند که تلاش‌ها جریان دارد تا نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری، در زمان تعیین شده‌ی آن اعلام شود.

اورنگ زیب، عضو کمیسیون مستقل انتخابات، روز چهارشنبه (۱۷ میزان) در یک نشست خبری گفت: «تلاش داریم که نتایج ابتدایی را در زمان تعیین شده اعلام کنیم؛ حتا دو متخصص از شرکتی که به ما وسایل بایومتریک را فروخته، می‌آیند و در افزایش سرعت انتقال اطلاعات کمک خواهند کرد.»

او علاوه کرد که کمیسیون مستقل انتخابات، در تلاش پاک‌سازی آرا و اعلام یک نتیجه‌ی شفاف است.

پیش از این، مولانا محمد عبدالله، عضو کمیسیون مستقل انتخابات، گفته بود که روند انتقال معلومات از دستگاه‌های بایومتریک به سرور عمومی این کمیسیون، با تأخیر پیش می‌رود در صورت ادامه‌ی این روند، اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری در بیست‌وهفتم میزان ناممکن خواهد بود.

در همین حال، آقای اورنگ زیب تأکید می‌کند که کمیسیون مستقل انتخابات زیر فشار هیچ کسی نیست و به گونه‌ی مستقلانه تصامیم خود را می‌گیرد.

گفتنی است که روز گذشته، نهادهای ناظر انتخاباتی ابراز نگرانی کرده‌ بودند که به دلیل فشارهای سیاسی بر کمیسیون مستقل انتخابات، ممکن است برنامه‌های این کمیسیون با تأخیر مواجه شود.

آقای اورنگ زیب، در بخش دیگری از سخنان خود، در مورد شفافیت در روند جمع‌بندی نتایج آرا اطمینان می‌دهد. او می‌افزاید که تا کنون حدود ۲۲۴۴۵ فورم نتایج دیجیتلی به منظور پروسس به سرور مرکزی انتقال یافته است.

همچنان به گفته‌ی او، تمام اطلاعات بایومتریکی رأی‌دهندگان از ۲۸۰۰ دستگاه به این مرکز انتقال یافته که شامل عکس چهره، شناسنامه و شصت رأی‌دهنده و سایر مشخصات آن می‌شود.

این عضو کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید که فورم‌ نتایج فزیکی ۳۲ ولایت که در حدود ۲۳۴۷۱ فورم می‌شود، به مرکز ملی جمع‌بندی نتایج انتقال یافته و از این میان، ۲۲۴۵۱ فورم اسکن، ۲۲۳۶۴ فورم پاک‌سازی و ۱۸۷۴۰ فورم دیگر آماده‌ی درج در سیستم است.

با این حال، بر اساس جدول زمانی کمیسیون انتخابات، قرار است نتایج ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری به تاریخ ۲۷ میزان و نتایج نهایی در ۱۶ عقرب اعلام شود.