غنی: در چهار سال آینده، بودجه‌ی بیش‌تری برای ایجاد فضای سبز در افغانستان هزینه خواهد شد

صبح کابل
غنی: در چهار سال آینده، بودجه‌ی بیش‌تری برای ایجاد فضای سبز در افغانستان هزینه خواهد شد

رییس‌جمهور غنی، گفته است که ایجاد فضای سبز برای داشتن محیط زیست سالم، بسیار مهم است و دولت افغانستان اراده‌ی قوی دارد تا در چهار سال آینده، بودجه بیش‌تری را برای بازسازی و انکشاف شبکه‌های آب‌یاری، بندها، کاریزها و گسترش کمربندهای سبز هزینه کند.

آقای غنی، روز پنج‌شنبه -۲۰ جوزا- در یک پیام تصویری به مناسبت گرامی‌داشت از روز جهانی محیط زیست، گفته است که اکوسیستم‌ها نقش ارزنده‌ای را برای بقای بشر و حفظ حیات آن ایفا می‌کند.

او افزوده است: «نام‌گذاری روز جهانی محیط زیست زیر عنوان دهه‌ی ملت‌های متحد، در شرایطی که در سراسر جهان به ویژه در افغانستان تخریب محیط زیست و اکوسیستم‌های طبیعی به شدت جریان دارد، یک فرصت خوب را برای احیای دوباره‌ی اکوسیستم ها و توجه بیش‌تر به محیط زیست فراهم می‌کند.»

به گفته‌ی آقای غنی، در حال حاضر، تخریب منابع طبیعی، سبب شده تا رفاه و آسایش ۲٫۳ میلیارد انسان که ۴۰ درصد نفوس در زمین را تشکیل می‌دهد، از بین برود.

او گفته است؛ بر اساس آمار جهانی که در خصوص تهدیدهای احتمالی زیست محیطی در سال ۲۰۲۰ ثبت شده، افغانستان نسبت به سایر کشورهای جهان، با تهدیدات بیشتر مواجه بوده و در عین زمان، چهاردمین کشوری است که از لحاظ تغییرات اقلیمی در معرض خطر جدی قرار دارد.

آقای غنی، تأکید کرده است که حکومت افغانستان برای حفظ، احیا و انکشاف جنگلات و جلوگیری از قطع غیرقانونی آن، اراده‌ی قوی دارد و تلاش می‌کند تا جنگلات تخریب‌شده را دوباره احیا کند.

رییس‌جمهور، افزوده است که به همین منظور، در سال روان، با راه‌اندازی کمپاین ملی نهال‌شانی، بیش از ۳۰ میلیون نهال در سراسر افغانستان غرص شده تا شرایط لازم برای گسترش ساحات سبز در این کشور فراهم شود.