اتحادیه‌ی اروپا به طالبان: از جنگ دست برداشته و گفت‌وگوهای صلح را از سر بگیرید

صبح کابل
اتحادیه‌ی اروپا به طالبان: از جنگ دست برداشته و گفت‌وگوهای صلح را از سر بگیرید

جوزپ بورل، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا، از گروه طالبان خواسته است که از جنگ دست برداشته و به میز گفت‌وگوهای صلح برگردد.

آقای بورل، روز دوشنبه-۲۱ سرطان- پس از نشست وزیران خارجه‌ی اتحادیه‌ی اروپا، در یک نشست خبری گفته است که ادامه‌ی درگیری‌ها در افغانستان، به غیرنظامیان آسیب می‌زند.

آقای بورل، هم‌چنان در این نشست، از بازی‌گران منطقه‌ای خواست تا در روند صلح افغانستان سهم بگیرند.

مسؤول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا، افزود: «من نیز در مورد اوضاع افغانستان با بسیاری از بازی‌گران منطقه بحث خواهم کرد و روزهای آینده، در یک نشست آسیای مرکزی و جنوبی که در تاشکند برگزار می‌شود و در آن رییس‌جمهور غنی نیز حضور خواهد داشت، شرکت می‌کنم.»

این اظهارات، در حالی مطرح می‌شود که از ماه‌ها به این طرف، گفت‌وگوهای صلح در قطر، متوقف بوده و هیئت گفت‌وگوکننده‌ی طالبان، مشغول سفرهای خود به کشورهای منطقه است.

با این حال، حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان، در نشستی با خبرنگاران، گفته است که به زودی، گفت‌وگوهای صلح به گونه‌ی جدی آغاز خواهد شد.

برخی از رسانه‌های خارجی نیز به نقل از منابع خود، گزارش داده اند که گفت‌وگوهای صلح افغانستان، هفته‌ی بعد در دوحه آغاز می‌شود به همین منظور، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، در شانزدهم جولای به قطر خواهد رفت.