حامد کرزی: پروسه‌ی صلح باید از اختیار امریکا و پاکستان بیرون شود

عبدالرازق اختیاربیگ
حامد کرزی: پروسه‌ی صلح باید از اختیار امریکا و پاکستان بیرون شود

رییس جمهور پیشین افغانستان می‌گوید که پروسه‌ی صلح باید از اختیار امریکا و پاکستان بیرون شود و خود افغان‌ها اختیار این پروسه‌ی ملی را به دست گیرند.

حامد کرزی، پیش از چاشت امروز پنج‌شنبه(۱۰اسد) در یک نشست خبری گفت درست است که از پروسه صلح امریکا حمایت کردیم، اما امریکا هرگز در این پروسه صادق نبوده است.

آقای کرزی افزود:« تا حالا روند صلح افغانی نبوده و نیست و کوشش بر این است تا روند صلح در اختیار امریکا و پاکستان باقی بماند. ما نباید پروسه‎‌‎ی صلح را در اختیار امریکا و پاکستان باقی بمانیم، زیرا این مساله به ضرر ما است. ما صلح دایمی و سرتاسری می خواهیم.»

به گفته‌ای حامد کرزی، اگر اختیار پروسه‌ی صلح همچنان در دست امریکا بماند و صلحی نیز میان امریکا و طالبان صورت بگیرید، اما از طرف دیگر داعش نیرومند شود، این صلح نه، بلکه به معنای تغییر صحنه‌ی جنگ از یک مرحله به مرحله‌ی دیگر است.

او به این باور است که هیچ پروسه‌ی دیگر به اندازه‌ی پروسه صلح در افغانستان مهم نیست، حتا انتخابات نیز در شرایط فعلی معنای ندارد. «موافق حکومت موقت نیستم، من در حضور وزیر خارجه‌ی امریکا به رییس جمهور غنی گفتم که خودت تا رسیدن صلح با طالبان، حکومت را ادامه بده و هر زمانی که صلح شد، سپس انتخابات برگزار شود. من از سابق گفته‌ام که در شرایط فعلی انتخابات به خیر افغانستان نیست و همه باید به صلح بپردازند.»

حامد کرزی در حالی خواستار تعویق انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شده است که مبارزات انتخاباتی رسما آغاز شده و حکومت و جامعه جهانی بر برگزاری انتخابات تاکید دارند.

رییس جمهور پیشین افغانستان ضمن این که نقش کشورهای همسایه را در پروسه‌ی صلح مهم دانست، هم‌چنان گفت که در دو صورت می‌توان به یک صلح واقعی و دایمی در این کشور دست یافت. ابتدا باید یک صف واحد ملی در داخل کشور شکل گیرد و دوم این که مذاکرات بین الافغانی میان حکومت افغانستان و گروه طالبان آغاز شود.

او گفت:«هر کوشش ما این باشد که در افغانستان یک صف واحد ایجاد شود. قدم اولش باید آتش بس صورت گیرد. هر فیر که در این کشور صورت می‌گیرد به خیر خارجی‌ها است نه افغان‌ها.»

آقای کرزی هم‌چنان در این نشست از حکومت افغانستان خواست که دست از ادبیات خشن و ترویج کننده‌ی جنگ بردارند و رسانه‌ها نباید اعلانات که سبب ادامه‌ای جنگ در این کشور می‌شود را به نشر برسانند.

حامد کرزی در بخش دیگر از صحبت‌های خود گفت که قرار است تفاهم میان امریکا و طالبان و هم‌چنان طالبان و حکومت افغانستان صورت بگیرد، اما تاکید کرد که طالبان نباید با امریکا یک تفاهم جداگانه به امضا برساند، زیرا این مساله بار دیگر سبب تفرقه خواهد شد.

او هم‌چنان  ابراز امیدواری کرد هیأتی که از سوی حکومت افغانستان برای گفت‌وگو با طالبان تعیین شده، بتواند از مردم افغانستان نمایندگی کنند و به گونه‌ای مستقل تعیین شده باشند.

این درحالی است که روز گذشته وزارت دولت در امور صلح اعلام کرده که حکومت یک هیأت ۱۵ نفری را برای مذاکره با طالبان تعیین کرده است. تا کنون در مورد چهره‌های در این هیأت حضور دارند معلومات داده نشده است. از سویی‌هم قرار است امروز دور هشتم گفت‌وگوها میان زلمی خلیل‌زاد و طالبان نیز در قطر آغاز شود.