جان کربی: روند کمک‌رسانی به نیروهای امنیتی افغانستان از خارج، زیر بررسی است

صبح کابل
جان کربی: روند کمک‌رسانی به نیروهای امنیتی افغانستان از خارج، زیر بررسی است

به دنبال سقوط پی‌هم ولسوالی‌ها به دست جنگ‌جویان طالب، جان کربی، سخن‌گوی وزارت دفاع امریکا، گفته است که مقام‌های امریکایی، وضعیت افغانستان را همه‌روزه ارزیابی می‌کنند.

آقای کربی، گفته است که چگونگی روند فراهم‌سازی کمک به نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان از بیرون از این کشور، زیر بررسی قرار دارد.

او هم‌چنان گفته است که در برنامه‌ی خروج سربازان امریکایی و ناتو از افغانستان، هیچ تغییری به میان نمی‌آید.

آقای کربی افزوده است: «این قابلیت از قبل وجود داشت. مقام‌های امریکایی در پی راه‌های بهتری برای انجام مأموریت استند. وضعیت افغانستان زیر بررسی قرار دارد. مقام‌های امریکایی در باره‌ی فراهم‌سازی لوژستیکی از خارج، رایزنی می‌کنند.»

سخن‌گوی وزارت دفاع امریکا، گفته است که تلاش برای پیروزی از راه جنگ، رسیدن به صلح و ثبات را در افغانستان دشوار می‌کند.

روند خروج سربازان امریکایی و ناتو از افغانستان، در اول ماه می آغاز شد و قرار است تا یازدهم سپتمبر سال روان میلادی تکمیل شود.

به دنبال آغاز روند خروج سربازان امریکایی و ناتو از افغانستان، سطح خشونت‌ها افزایش یافت و دامنه‌ی جنگ به ولسوالی‌ها رسید.

تنها در جریان دو هفته‌ی گذشته، بیش از ۴۰ ولسوالی به دست جنگ‌جویان طالب سقوط کرده است. با این حال، وزارت دفاع افغانستان، گفته است که به منظور جلوگیری از تلفات، نیروهای دفاعی و امنیتی عقب‌نشینی تکتیکی کرده اند و پس از چند روز، دوباره با راه‌اندازی عملیاتی، مناطق از دست رفته را پس می‌گیرند.