روند بازگشت حجاج افغانستان از عربستان سعودی آغاز می‌شود

صبح کابل
روند بازگشت حجاج افغانستان از عربستان سعودی آغاز می‌شود

قرار است امروز بعد از ادای آخرین مراسم حج در مکه روند بازگشت ده‌ها هزار زایر افغانستان از کشور عربستان آغاز شود.

در مراسم حج امسال از افغانستان ۳۰هزار نفر به عربستان برای ادای مراسم حج رفته بودند که ۲۵ درصد آنان را زنان تشکیل می‌دهد.

بر اساس آمار وزارت حج و اوقاف، امسال حجاج  افغانستان ۶۸۰ ناظم و رهنما، ۸۰ مفتی و ۶۰ داکتر به عنوان همراهان خدمت‌رسان  با خود داشتند و همچنین ۲۴۰ نفر دیگر در کمیته‌های مختلف از جمله کمیته‌های فرهنگی، ترانسپورت و … به همراه حجاج کشور فرستاده شده بودند.

گزارش‌ها از مکه حاکی از آن است که در مراسم امسال بر علاوه این که کشور میزبان تسهیلات مناسبی را برای پذیرایی تمامی زایران خانه خدا در نظر گرفته بود؛ اما وزارت حج و اوقاف افغانستان نیز در کنار این تسهیلات، در بخش‌های سکونت، راهنمایی و انتقال نیز امکانات بیشتری را برای حجاج افغانستان فراهم کرده بود؛ اما دیده می‌شدکه شکایت‌های هم در بخش راهنمایی، غذا و محل سکونت حجاج وجود داشت.

بر اساس گزارش‌های  رسانه‌های حکومت عربستان، امسال دو نیم میلیون نفر از کشورهای مختلف جهان مراسم حج را ادا کردند.

پیش از این مقامات حکومت عربستان سعودی از تشدید تدابیر امنیتی در روزهای حج خبر داده بودند و تاکید کرده بودند که اجازه‌ی هیچ گونه تهدید امنیتی را در مراسم حج نخواهند داد.

مراسم حج امسال در شرایطی در فضای آرام سپری شد که در ماه‌های اخیر اوضاع امنیتی منطقه به دلیل بروز تنش‌ها میان ریاض و یمن، جنگ‌های سوریه و اختلافات امریکا با ایران بر سر کشتی‌رانی در حوزه خلیج فارس ناامن شده بود.

همچنین در مراسم امسال هیچ گونه اتفاق یا صدمه‌ای به علت ازدحام در حین برگزاری مراسم حج گزارش نشده است و گفته می‌شود که با آغاز روند بازگشت حجاج افغانستان قرار است اولین گروه این حجاج روز جمعه به کشور برگردد.