سازمان ملل متحد خواستار ختم خشونت‌ها در افغانستان شد

صبح کابل
سازمان ملل متحد خواستار ختم خشونت‌ها در افغانستان شد

یوناما یا دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل، خشونت‌های اخیر در کابل را نگران کننده خوانده و تاکید کرده که نیاز است تا به این خشونت‌ها از راه گفت‌وگو پایان داده شود.

یوناما، با نشر اعلامیه‌ای به نقل تدامیچی یاماموتو، نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل متحد، گفته است: «طالبان مسؤولیت حمله‌ی دوشنبه شب(۱۱ سنبله) را به عهده گرفتند که بنابر یافته‌های ابتدایی، سبب تلفات بیش از ۱۰۰ غیرنظامی شده که بیشتر آنان زخم برداشته‌اند و روزهای قبل نیز حملات طالبان در کندز و بغلان منجر به خسارت زیادی به غیرنظامیان شد.»

از سویی دیگر، سازمان ملل متحد در خصوص عملیات هوایی نیروهای امنیتی ابراز نگرانی می‌کند. نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل متحد در کابل گفته است که این عملیات‌ها هرازگاهی منجر به تلفات غیرنظامیان شده است.

تدامیچی یاماموتو، وضعیت جاری افغانستان را رقت‌بار دانسته و به سیاسیون این کشور توصیه کرده که اکنون زمان وحدت و همبستگی افغانستان فرا رسیده است.

او افزوده است: «من با قشر وسیع از رهبران افغانستان صحبت کرده و بر اهمیت وحدت در زمانی که به سوی انتخابات می‌رویم، تاکید نموده‌ام. همه آن‌ها بر ضرورت به همکاری با یک‌دیگر برای متوقف کردن حلقه خشونت موافق‌اند. تامین امنیت در کابل و در سراسر کشور یک اولویت فوری است، زیرا این کشور همچنان شمار زیادی از تلفات غیرنظامیان را تجربه می‌کند.»

بر بنیاد اعلامیه‌ی نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل، هدف نهایی در افغانستان باید مذاکره‌ی بین‌الافغانی برای حل منازعه باشد تا منجر به آتش‌بس دایمی شود. این نهاد همچنان تاکید کرده که برای دست‌یابی به ختم خشونت در سراسر کشور اکنون باید اقدامات اساسی روی دست گرفته شود و سازمان ملل متحد نیز آماده کمک است.

در اعلامیه به نقل از نماینده‌ی ویژه‌ی سازمان ملل متحد در کابل، آمده است: «من از همه اعضای جامعه‌ی بین‌المللی می‌خواهم که برای پایان دادن به این خشونت‌ها به کمک‌های خود ادامه دهند و پیشرفت‌هایی را که در عرصه‌ی صلح پایدار و دوامدار صورت گرفته، حمایت نمایند. من از همه طرف‌ها در داخل  و خارج از افغانستان می‌خواهم تا از این فرصت برای صلح استفاده نموده و باهم مذاکرات موثر را انجام دهند.»

نمایندگی سازمان ملل‌متحد در حالی به ختم خشونت در افغانستان تاکید می‌کند که از یک ماه بدین سو میزان خشونت‌ها از سوی گروه طالبان در برابر دولت افغانستان افزایش یافته است. سه‌شنبه شب، گروه طالبان با انفجار تراکتور پُر از مواد انفجاری در کابل، جان ۱۶ نفر را گرفتند. در این حمله‌ی تروریستی طالبان ۱۱۹ نفر نیز زخم برداشتند. اگر قربانیان ناشی از این حمله‌ی تروریستی، غیرنظامیان بوده‌اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x