امریکا صدور ویزه برای شهروندان افغانستان را افزایش می‌دهد

صبح کابل
امریکا صدور ویزه برای شهروندان افغانستان را افزایش می‌دهد

وزارت خارجه‌ی امریکا، برنامه‌ی «اولولیت دو» را اعلام کرده که بر اساس آن، برای افغانستانی‌های بیش‌تر در ایالات متحده، پناهندگی داده خواهد شد.

این وزارت، روز دوشنبه -۱۱ اسد-، در اعلامیه‌ای گفته است؛ این برنامه، برای کسانی در نظر گرفته شده که واجد شرایط دریافت ویزه‌ی ویژه‌ی مهاجرت (SIV) نیستد؛ اما با نهادهای دولتی و غیردولتی امریکا در افغانستان، هم‌کاری کرده اند.

وزارت خارجه‌ی، امریکا گفته است؛ کسانی واجد شرایط دریافت ویزه‌ی برای طرح تازه استند که در پروژها با بودجه‌ی امریکا کار کرده اند و یا در یک رسانه‌ی مستقر در امریکا و یا هم سازمان‌های غیردولتی، مشغول به کار بوده اند.

بر اساس اعلامیه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا، این افراد باید توسط یک سازمان امریکایی یا کارمند ارشد امریکایی یا سازمان غیردولتی و یا رسانه‌‌ی مستقر در امریکا، برای دریافت ویزه‌، معرفی شوند.

پس از معرفی‌شدن این افراد، برای آن‌ها از طریق ایمیل و یا تماس آگاهی داده می‌شود. این افراد، باید به یکی از کشورهای سومی بروند و در آن‌جا منتظر پردازش ویزای خود باشند که احتمال ۱۲ تا ۱۴ ماه طول می‌کشد.

در همین حال، به نقل از خبرگزاری رویترز، ند پرایس، سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی امریکا گفته است؛ ایالات متحده می‌داند که برای افغانستانی‌ها بسیار دشوار خواهد بود تا به یک کشور سومی رفته و از آن‌جا منتظر پردازش ویزه‌ی خود باشند؛ اما مقام‌های امریکایی در این بخش تلاش می‌کنند.

از سویی دیگر، یک مقام ارشد وزارت خارجه‌ی امریکا که نخواسته هویتش فاش شود، گفته است که ایالات متحده با کشورهای همسایه و آژانس پناهندگان سازمان ملل در این زمینه مذاکره کرده است. برخی از این افراد، ممکن است از راه ایران به ترکیه بروند و یا هم به پاکستان.