جنگ در بغلان سبب باز ماندن هزاران دانش‌آموز از مکاتب شده است

محراب الدین ابراهیمی
جنگ در بغلان سبب باز ماندن هزاران دانش‌آموز از مکاتب شده است

شدت حملات طالبان بر حومه‌های شهر پلخمری و شماری از ولسوالی‌های ولایت بغلان، منجر به بی‌جاشدن هزاران خانواده و محرومیت هزاران دانش‌آموز از مکتب شده است. مسؤولان ریاست معارف ولایت بغلان، تأیید می‌کنند که در نتیجه‌ی ناامنی‌ها، نزدیک به ۴۰ باب مکتب به روی دانش‌آموزان بسته شده است.

خانواده‌هایی که در یک ماه اخیر از خانه‌های شان بی‌جا شده ‌اند، اکنون نگران آینده‌ی فرزندان شان استند و از وزارت معارف می‌خواهند که برای این شمار دانش‌آموزان دور از مکتب، زمینه‌ی آموزش را فراهم کند.

حمیدالله و سمیر، دانش‌آموزان صنف‌های پنجم و هفتم مکتب زمان‌خیل، می‌گویند که نزدیک به یک ماه است از خانه‌های شان فرار کرده اند و در شهر پلخمری به سر می‌برند.

آنان می‌گویند، تمام خانواده‌های آن منطقه از ترس جنگ فرار کرده ‌اند و هم‌صنفی‌های آن‌ها نیز از آموزش و پرورش محروم شده اند.

امام‌الدین، پدر این دانش‌آموزان، نگران بی‌سواد ماندن فرزندانش است. او می‌افزاید که از آغاز سال تعلیمی ۱۳۹۸ تا کنون جنگ و ترس کشته شدن سبب شده است که کمتر مکتب‌های آن منطقه باز باشد.

سید اسماعیل مجاهد، رییس معارف ولایت بغلان، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که در یک‌ماه اخیر ۲۰ مکتب تنها در حومه‌های شهر پلخمری بسته شده است و شماری از مکاتب همچنان در ولسوالی‌های بغلان مرکزی و گذرگاه بسته می‌باشد.

آقای مجاهد از شمار دقیق دانش‌آموزان محروم شده از درس جزئیات نداد؛ اما می‌گوید که هزاران کودک از آموزش و پرورش باز مانده اند.

اطلاعاتی که از سوی باشندگان محل به روزنامه‌ی صبح کابل رسیده است، نشان می‌دهد که تمامی مکتب‌های ولسوالی گذرگاه نور و شماری از مکتب‌های ولسوالی بغلان مرکزی بسته استند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x