ادامه‌ی ترورهای هدف‌مند: سه کارمند رسانه‌ای زن در ننگرهار کشته شد!

صبح کابل
ادامه‌ی ترورهای هدف‌مند: سه کارمند رسانه‌ای زن در ننگرهار کشته شد!

در ادامه‌ی ترورهای هدف‌مند خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای در افغانستان، پس از چاشت روز سه‌شنبه (۱۲ حوت)، سه نفر از کارمندان زن رادیو-تلویزیون انعکاس در نتیجه‌ی دو رویداد جداگانه در حوزه‌های اول و چهارم شهر جلال‌آباد ولایت ننگرهار ترور شدند.

مسئولان تلویزیون انعکاس، می‌گویند که این رویداد حوالی ساعت ۴:۳۰ دقیقه‌ی پس از چاشت سه‌شنبه، زمانی رخ داد که افراد مسلح به کارمندان این رسانه تیراندازی کردند.

به گفته‌ی رییس این رسانه، هر دو رویداد در فاصله‌ی زمانی اندک رخ داده که در رویداد اول، سعدیه و شهناز در حوزه‌ی اول هدف تیراندازی قرار گرفتند و جان باختند و

در رویداد دومی در حوزه‌ی چهارم شهر جلال‌آباد نیز مرسل حبیبی، کارمند بخش دوبله‌ی این تلویزیون جان باخته است.

از سویی هم، فریدخان، سخنگوی فرماندهی پولیس ننگرهار، در گفت‌وگو با روزنامه‌ی صبح کابل، تأیید می‌کند که در این رویداد، سه زن کشته شدند. با این حال او در مورد هویت افراد کشته‌شده چیزی نگفت؛ اما تأکید کرد که بررسی نیروهای امنیتی در این مورد آغاز شده است.

کمیته‌ی مصونیت خبرنگاران با نشر اعلامیه‌ای این رویداد را محکوم کرده و آن را جنایت جنگی خوانده است.

در خبرنامه‌ی این نهاد آمده است:  «ادامه‌ی کشتار زنجیره‌ای خبرنگاران باید متوقف شود. دولت باید تحقیقات معنادار در مورد حملات علیه روزنامه‌نگاران و کارمندان رسانه‌ها را انجام دهد و تمام اقدامات لازم برای ایمنی آن‌ها را فراهم کند.»

تا اکنون فرد و یا گروهی مسئولیت این رویداد را به دوش نگرفته است. گروه طالبان با نشر خبرنامه‌ای دست‌داشتن شان در این دو رویداد را رد کرده است.

این در حالی است که  حدود سه‌ماه پیش نیز ملالی میوند، گوینده‌ی این رسانه‌ در حوزه‌ی سوم امنیتی شهر جلال‌آباد از سوی افراد مسلح ناشناس به قتل رسیده بود.

پس از چاشت روز سه‌شنبه (۱۲ حوت)، نی یا نهاد حامی رسانه‌های افغانستان، در خبرنامه‌ای گفته است که در ۱۲ هفته‌ی اخیر، هفت خبرنگار و کارمند رسانه و ۳ عضو خانوده‌ی یک خبرنگار در افغانستان، به قتل رسیده است.

در خبرنامه‌ آمده است:  «همه‌ی این قتل‌ها، هم از جانب حکومت و هم بنا بر قراین، قتل‌های هد‌فمند پنداشته شده است. حکومت افغانستان با وجود درخواست‌های مکرر جامعه‌ی خبرنگاری و خانواده‌های قربانیان، قادر به دست‌گیری و به پنجه‌ی قانون سپردن عاملین این قتل‌ها نشده است.»

شام همین روز، ارگ ریاست‌جمهوری نیز با نشر اعلامیه‌ای ترور کارمندان رادیو-تلویزیون انعکاس را محکوم کرده است.