تیفا: کمیسیون انتخابات باید در مقابل محکمه پاسخ‌گو باشد

صبح کابل
تیفا: کمیسیون انتخابات باید در مقابل محکمه پاسخ‌گو باشد

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان یا (تیفا)، تأکید کرده است که نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری، شتاب‌زده و بدون تکمیل روند تطبیق فیصله‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی اعلام شده است.

تیفا، روز چهارشنبه (۳۰ دلو) با نشر اعلامیه‌ای، گفته است که به اساس نظارت‌های صورت گرفته، حدود ۲۰ درصد فیصله‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی در تعدادی از ولایت‌ها ناتکمیل باقی مانده است.

در اعلامیه آمده است که تفتیش ویژه در کمیسیون مرکزی نیز در شب هنگام و بدون حضورداشت ناظرین کمیسیون شکایات انتخاباتی و ناظرین نهادهای بی‌طرف ملی و بین‌المللی صورت گرفته است.

تیفا گفته است که نقض لایحه‌ی تفتیش و بازشماری آرا در جریان تطبیق فیصله‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی، تقابل کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی و عدم تکمیل روند بازشماری در تعدادی از ولایات، از جمله مشکلات مرحله‌ی نهایی انتخابات بوده است.

این نهاد، افزوده است که کمیسیون مستقل انتخابات، بدون حل کردن این چالش‌ها، به صورت عجولانه و حتی بدون در جریان گذاشتن شرکای انتخاباتی، نتیجه‌ی نهایی را اعلام کرده که این کار، حتا تمویل‌کنندگان و حامیان بین‌المللی را نیز متعجب ساخته است.

در اعلامیه آمده است: «کمیسیون مستقل انتخابات، نتوانسته تا وظایف قانونی خود را در چارچوب صلاحیت‌ها انجام داده و در مقابل عملکرد خود پاسخ‌گو باشد که این موضوع، نگرانی‌های ما را در مقابل اتفاقات پیش‌رو و وضعیت متشنج کنونی افزایش داده است و کمیسیون مستقل انتخابات باید به دلیل عمل‌کردهای خود در مقابل محکمه پاسخ‌گو باشد.»

این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات، پس از چاشت روز سه‌شنبه (۲۹دلو) نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد که بر اساس آن، محمداشرف غنی، با به دست آوردن ۵۰٫۶۴درصد آرا، برنده‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری شناخته شده است.

ساعاتی پس از اعلام نتیجه‌ی نهایی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، عبدالله عبدالله، رهبر دسته‌ی انتخابا‌تی ثبات و همگرایی، در یک نشست خبری تأکید کرد که نتیجه‌ی اعلام شده برآمده از تقلب بوده و کمیسیون‌های انتخاباتی «خیانت ملی» را مرتکب شده‌اند.

او افزود که نتیجه‌ی انتخابات را نمی‌پذیرد و یک حکومت همه‌شمول (حکومت موازی) را تشکیل خواهد داد.