ترامپ حرف‌های جنجالی‌اش در مورد افغانستان را دوباره تکرار کرد

صبح کابل
ترامپ حرف‌های جنجالی‌اش در مورد افغانستان را دوباره تکرار کرد

رییس‌جمهور ایالات متحده، بار دیگر تأکید کرده است که اگر بخواهد، می‌تواند در جریان چند روز محدود در جنگ افغانستان پیروز شود؛ اما نمی‌خواهد که ده میلیون نفر در این کشور جان‌های خود را از دست بدهند.

دونالد ترامپ، روز جمعه (۱۱ اسد)، در گفت‌وگو با خبرنگاران، حرف‌های جنجالی‌اش در باره‌ی جنگ افغانستان را، با اندکی تفاوت، دوباره تکرار کرده و گفته است: «اگر می‌خواستیم، می‌توانستیم در جریان دو، سه و یا چهار روز در جنگ افغانستان پیروز شویم؛ اما نمی‌خواهیم که ده میلیون نفر در این کشور کشته شوند.»

آقای ترامپ تأکید کرده است که اگر این‌گونه در جنگ افغانستان پیروز می‌شد، بسیاری از افراد بی‌گناه جان‌های خود را از دست می‌دادند.

او علاوه کرده است که همزمان با گفت‌وگوهای صلح افغانستان، پیشرفت‌های بسیار زیادی به دست آمده و نیروهای امریکایی در افغانستان کاهش خواهد یافت.

دونالد ترامپ، چندی قبل در دیدار با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، گفته بود که امریکا قادر است جنگ کنونی افغانستان را در یک هفته به پایان برساند و یا در صورت نیاز این کشور را از نقشه‌ی جهان محو کند؛ اما این کار را انجام نمی‌دهد؛ زیرا سبب قربانی شدن ده‌ میلیون نفر خواهد شد.

گفته‌های آقای ترامپ، با واکنش تند دولت افغانستان مواجه شده بود. ارگ ریاست جمهوری در آن زمان، از واشنگتن خواسته بود که در مورد اظهارات اخیر دونالد ترامپ با عمران خان، وضاحت بدهد.