دونالد ترامپ توافق با طالبان را به گونه‌ی مشروط تأیید کرده است

صبح کابل
دونالد ترامپ توافق با طالبان را به گونه‌ی مشروط تأیید کرده است

برخی از مقام‌های امریکایی، گفته اند که دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده‌ی امریکا، به گونه‌ی مشروط توافق‌نامه‌ی صلح با گروه طالبان را تأیید کرده است.

نیویارک تایمز، گزارش داده است که این توافق‌نامه، در صورتی که گروه طالبان خشونت‌ها را کاهش بدهد، امضا خواهد شد تا زمینه‌ی خروج تدریجی نیروهای امریکایی از افغانستان فراهم شود.

مقام‌های امریکایی، گفته اند که ممکن است با امضای توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان، طولانی‌ترین جنگ این کشور در افغانستان خاتمه یابد.

بر اساس گزارش نیویارک تایمز، آقای ترامپ، در قبال این موضوع، روز دوشنبه (۲۱ دلو) توافق ابتدائی کرده که وابسته به قطع خشونت‌ها است.

تا کنون جزئیات بیشتری در این مورد منتشر نشده است.

با این حال، مارکس پوتزل، نماینده‌ی ویژه‌ی آلمان در امور افغانستان، در برگه‌ی تویتر خود نوشته است که خبرهای دلگرم‌کننده‌ای از دوحه، کابل و واشنگتن به گوش می‌رسد.

او افزوده است: «طرف‌های درگیر، نباید پیشرفت‌های به دست آمده را با خطر روبرو کنند؛ بلکه همه باید اراده‌ی سیاسی خود را برای آغاز مذاکرات معنی‌دار بین‌الافغانی نشان بدهند. آلمان آماده‌ی تسهیل در این زمینه است.»

رابرت اُبراین، مشاور امنیت ملی ایالات متحده‌ی امریکا نیز به تازگی طی مراسمی در واشنگتن، ابراز امیدواری کرده است که به زودی، توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و گروه طالبان، به امضا برسد.

این در حالی است که گفت‌وگوهای صلح میان ایالات متحده‌ی امریکا و طالبان، در جریان چند هفته‌ی گذشته رنگ جدی‌تری به خود گرفته و گروه طالبان، با کاهش موقت خشونت، موافقت کرده است. با این حال، حکومت افغانستان تأکید کرده است که کاهش خشونت کافی نیست و باید آتش‌بس برقرار شود.