ترامپ می‌خواهد قبل از برگزاری انتخابات امریکا، نیروهای امریکایی را از افغانستان خارج کند

صبح کابل
ترامپ می‌خواهد قبل از برگزاری انتخابات امریکا، نیروهای امریکایی را از افغانستان خارج کند

وزیر خارجه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا، گفته است که دونالد ترامپ، قصد دارد تا قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ این کشور، روند خروج نظامیان امریکایی از افغانستان را آغاز کند.

به نقل از فرانس پرس، مایک پومپیو، روز گذشته (دوشنبه، ۷ اسد) گفته است: «دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا می‌خواهد تا روند خروج سربازان امریکایی را قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ ایالات متحده، از افغانستان آغاز کند.»

آقای پومپیو، در پاسخ به پرسشی در مورد خروج نظامیان امریکایی تا ماه نوامبر سال آینده از افغانستان، گفته است که است که این دستور را از دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده دریافت کرده است.

این در حالی است که آقای ترامپ، در زمان مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۶، به شهروندان ایالات متحده وعده سپرده بود که نیروهای امریکایی را از افغانستان خارج می‌کند و به طولانی‌ترین جنگ این کشور، پایان خواهد داد.

ایالات متحده‌ی امریکا، در جریان چند ماه گذشته تلاش‌های خود را برای دست‌یافتن به توافق صلح با طالبان، آغاز کرده است. گفته شده که یکی از موضوعات اساسی که میان زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان طالبان در دوحه مورد بحث قرار گرفته، خروج هر چه زودتر نیروهای خارجی از افغانستان بوده است.

آقای خلیل‌زاد که در حال حاضر در افغانستان است، تا چند روز بعد، به قطر می‌رود و دور جدید گفت‌وگوهای خود با نمایندگان طالبان را آغاز خواهد کرد.

در همین حال، وزیر خارجه‌ی امریکا می‌گوید که گفت‌وگوها با نمایندگان طالبان، پیشرفت‌های خوبی داشته است.