وزیر دفاع ترکیه: هنوز تصمیمی در مورد تأمین امنیت فرودگاه کابل گرفته نشده است

صبح کابل
وزیر دفاع ترکیه: هنوز تصمیمی در مورد تأمین امنیت فرودگاه کابل گرفته نشده است

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه، می‎‌گوید که تا هنوز در مورد مدیریت و تأمین امنیت فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی هیچ تصمیمی گرفته نشده است.

به نقل از خبرگزاری آناتولی، آقای آکار که روز جمعه-۱۱ سرطان- در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، گفت که در دیدار با هیئت فرستاده‌ شده‌ی امریکا در مورد تأمین امنیت و مدیریت فرودگاه کابل، هیچ تصمیمی گرفته نشد و  دیدار و گفت‌وگو در این مورد جریان دارد.

آقای آکار، تأکید کرده است که تأمین امنیت فرودگاه کابل از اهمیت بالای برخوردار است  و در صورت عدم فعالیت فرودگاه کابل، همه‌ی سفارت‌خانه‌ها در این کشور تعطیل خواهند شد؛ این‌گونه افغانستان به یک کشور منزوی تبدیل شده و به مشکلات بزرگی در عرصه‌ی روابط بین الملل دچار می‌شود.

وزیر دفاع ترکیه با اشاره به دیدار رجب طیب اردوغان، با شماری از مقام‌های ناتو و رییس‌جمهور امریکا در نشست سران ناتو، گفت که با کشورهای مختلف در مورد حمایت سیاسی، لجستیک و مالی برای تأمین امنیت فرودگاه کابل، گفت‌وگو صورت گرفته است.

او افزوده است: «برخی تصممات سیاسی باید توسط سازمان ملل متحد و ناتو در این زمینه اتخاذ شده و با دولت افغانستان به توافق رسیده شود. رای‌زنی‌ها با امریکایی‌ها ادامه دارد. افغانستان برادر ماست، تا اکنون تمام تلاش خود برای تأمین صلح، آرامش و ثبات آن‌ها انجام داده ایم و انجام می‌دهیم.»

این در حالی است که هم‌زمان با خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان، مسأله تأمین امنیت فرودگاه کابل به یک نگرانی‌ای جدی مبدل شده است. پیش از این، سربازان ترک، حدود شش سال در چهارچوب مأموریت حمایت قاطع در فرودگاه کابل حضور داشتند.