اردوغان: ترکیه، تنها کشور قابل اعتماد برای ثبات افغانستان پس از خروج سربازان خارجی است

صبح کابل
اردوغان: ترکیه، تنها کشور قابل اعتماد برای ثبات افغانستان پس از خروج سربازان خارجی است

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه، در آستانه‌ی نشست سران ناتو، گفته است که ترکیه تنها کشور قابل اعتماد برای ثبات افغانستان پس از خروج سربازان امریکایی و ناتو است.

آقای اردوغان، روز یک‌شنبه-۲۳ جوزا- هنگام پرواز به سوی بروکسل برای شرکت در نشست سران ناتو، در میدان هوایی استانبول به خبرنگاران گفت که پس از خروج نیروهای خارجی، ترکیه نقش مهمی را در روند صلح و ثبات افغانستان بازی خواهد کرد.

او افزوده است: «امریکا، آماده می‌شود که افغانستان را به زودی ترک کند؛ از همان لحظه‌‌ای که امریکا آن‌جا را ترک کند، تنها کشور قابل اعتمادی که می‌تواند روند و وضعیت را حفظ کند، ترکیه است.»

رییس‌جمهور ترکیه، گفته است که در حاشیه‌ی نشست سران ناتو در بروکسل، با جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا، دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

به دنبال نگرانی‌ها برای حفاظت از میدان هوایی کابل پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، حالا ترکیه اعلام آمادگی کرده که برای تأمین امنیت این میدان هوایی که راه اساسی رفت‌وآمد دیپلمات‌های غربی و کمک‌های بشردوستانه خوانده می‌شود، شماری از سربازان خود را در افغانستان نگهدارد.

اردوغان در این مورد گفت که طرح امنیت میدان هوایی کابل پس از خروج نیروهای خارجی را به امریکا و متحدان آن گزارش داده و آن‌ها نیز در این مورد ابراز خوش‌نودی کرده اند.

در همین حال، یک مقام ترکی که نخواسته نامش فاش شود، به خبرگزاری فرانسه گفته است که سربازان ترکی در صورتی برای حفاظت از میدان هوایی کابل باقی می‌مانند که شرایط برای مسایل قانونی و مالی آن‌ها فراهم شود.

این مقام گفته است که تا هنوز مشخص نیست سربازان ترکی در چارچوب ناتو در افغانستان خواهند ماند، یا بر اساس یک توافق‌ دو جانبه؛ اما قدرت‌های غربی تمایل زیادی برای ماندن سربازان ترکی نشان داده اند.

رییس‌جمهور ترکیه، در حالی این اظهارات را مطرح کرده که چند روز پیش، گروه طالبان با نشر بیانیه‌ای، هشدار داد که هیچ نیروی خارجی در افغانستان نباید باقی بماند.

با این همه، قرار است تا چند ساعت بعد، نشست سران ناتو در بروکسل آغاز شود و یکی از محورهای این نشست، تأمین امنیت میدان هوایی کابل و خروج نیروهای ناتو از افغانستان خواهد بود.