کارزار تویتری: حساب‌های تویتر طالبان باید بسته شود!

عصمت امین
کارزار تویتری: حساب‌های تویتر طالبان باید بسته شود!

به دنبال بسته‌شدن صفحات فیسبوک و انستاگرام رادیو و تلویزیون ملی طالبان و خبرگزاری باختر، اکنون کنش‌گران اجتماعی و فعالان رسانه‌ای با راه‌اندازی هشتگ «#BanTaliban» خواستار بسته‌شدن حساب‌های تویتری مربوط به افراد طالبان نیز، شده‌اند.

از آغاز این کارزار تویتری تا اکنون، هشتگ «#BanTaliban»  نزدیک به ۲۶ هزار بار از سوی کاربران تویت و این هشتگ تبدل به ترند شده است.

حبیب خان، از خبرنگاران مطرح، گفته است که طالبان حضور بسیار قدرت‌مندی در تویتر دارند و از این بستر برای سفیدکردن جنایات، انتشار اطلاعات نادرست و ترویج تروریزم استفاده می‌کنند.

او خواستار بسته‌شدن تمامی حساب‌های مربوط به گروه طالبان در این شبکه‌ی اجتماعی شده است.

داوود ناجی، از فعالان سیاسی افغانستان نیز، در این کارزار شرکت کرده و گفته است طالبان چندین بار به دفاتر رسانه‌ها حمله کردند و بسیاری از روزنامه نگاران را قبل و بعد از تسلط خود کشتند.

به گفته‌ی ناجی، طالبان یک گروه تروریستی است و در تویتر جایی ندارند.

هم‌چنان صدیق صدیقی، سخن‌گوی پیشین ریاست‌جمهوری نیز، گفته است که طالبان از تویتر برای ترساندن مردم، شست‌وشوی مغزی جوانان برای پیوستن به کمپاین تروریستی این گروه، گسترش ترس و خشونت استفاده می‌کنند.

آقای صدیقی، تأکید کرده است که طالبان باید از این آزادی یعنی دسترسی داشتن به تویتر محروم شوند.

این در حالی است که احمدالله وثیق، رییس رادیو و تلویزیون ملی افغانستان روز چهارشنبه -۲۹ سرطان-، اعلام کرد که اداره‌ی فیسبوک به دلایل نامعلومی صفحات فیسبوک و انستاگرام این رادیو و تلویزیون و خبرگزاری باختر را مسدود کرده است.

وثیق، مسدودشدن صفحات اجتماعی رادیو و تلویزیون ملی افغانستان را خلاف همه‌ی اصول رسانه‌ای و آزادی بیان خوانده است.

با این حال اداره‌ی میتا که فیسبوک و انستاگرام زیر مجموعه‌ی آن است، گفته که بر اساس قانون امریکا، طالبان یک سازمان دهشت‌افگن است و حق استفاده از خدمات این نهاد را ندارند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x