دو انفجار در «هسکه مینه»‌ی ولایت ننگرهار جان بیش از ۶۰ نمازگزار را گرفت

صبح کابل
دو انفجار در «هسکه مینه»‌ی ولایت ننگرهار جان بیش از ۶۰ نمازگزار را گرفت

مسؤولان محلی در ولایت ننگرهار می‌گویند که در نتیجه‌ی دو انفجار پی‌هم در یک مسجد در منطقه‌ی «جودره‌ی» ولسوالی هسکه مینه‌ی این ولایت، بیش از ۶۰ نمازگزار کشته و دست‌کم ۶۰ نمازگزار دیگر نیز زخمی شدند.

بر بنیاد گزارش‌ها، این انفجارها حوالی ساعت ۱:۳۰ دقیقه‌ی پس از چاشت روز جمعه ( ۲۶ میزان) هنگام ادای نماز جمعه رخ داده و در نتیجه‌ی آن سقف مسجد نیز به گونه‌ی کامل فروریخته است.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار، می‌گوید که در نتیجه‌ی این دو انفجار ۶۲ نمازگزار کشته و ۶۰ تن دیگر نیز زخمی شدند.

آقای خوگیانی اما تأکید می‌کند که این آمار نهایی نیست و امکان دارد شمار قربانیان این رویدادها افزایش یابد.

با آن که گروهی طالبان با نشر خبرنامه‌ای، دست‌داشتن شان در این انفجار را رد کرده اند؛ اما صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست‌جمهوری، ضمن نکوهش این رویداد، گفته است که طالبان و شرکای آن‌ها بار دیگر غیرنظامیان را در زمان عبادت هدف قرار داده اند.

در حالی بیش از ۶۰ نمازگزار در نتیجه‌ی انفجاری در ولایت ننگرهار کشته شدند که روز پنج‌شنبه (۲۵میزان) یوناما یا دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان، اعلام کرد که تلفات غیرنظامیان در سال جاری ۴۲ درصد افزایش یافته است.

این نهاد گفته است که در جریان ۹ ماه اول سال ۲۰۱۹ میلادی، بیش از هشت هزار غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شده‌ اند.

ولایت ننگرهار در شرق افغانستان، بزرگ‌ترین مرکز گروه تروریستی داعش در این کشور محسوب می‌شود و سایر گروه‌های تروریستی به شمول طالبان، در آن حضور گسترده دارند. هر چند، در نتیجه‌ی عملیات نیروهای امنیتی در چند سال گذشته، فعالیت گروه داعش در شرق افغانستان کاهش یافته؛ اما از بین نرفته است.