خلیل‌زاد: امریکا داعش را مسؤول حمله بر شفاخانه‌ی دشت‌برچی و ننگرهار می‌داند

صبح کابل
خلیل‌زاد: امریکا داعش را مسؤول حمله بر شفاخانه‌ی دشت‌برچی و ننگرهار می‌داند

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان گفته است که بر اساس ارزیابی‌های ایالات متحده‌ی امریکا،  شاخه‌ی خراسان گروه داعش، مسؤول حمله‌ی بر شفاخانه‌ی صدبستر در دشت‌برچی و حمله بر مراسم تشییع جنازه در ننگرهار بوده است.

آقای خلیل‌زاد، صبح روز جمعه (۲۶ ثور)، در برگه‌ی تویتر خود نوشته است که گروه داعش، تمایل پیهم به چنین حملات شنیع علیه غیرنظامیان را تبارز داده است و در حال حاضر این گروه، تهدیدی بزرگ برای مردم افغانستان و جهان است.

به گفته‌ی زلمی خلیل‌زاد، شاخه‌ی خراسان گروه داعش، هم‌چنان مخالف توافق‌نامه‌ی صلح  میان حکومت افغانستان و طالبان است و به این گونه تلاش می‌کند تا همانند عراق و سوریه‌، در این کشور نیز جنگ فرقه‌ای را تحریک کند.

او افزوده است: «به عوض افتادن در دام داعش و به تاخیر انداختن یا ایجاد موانع برای صلح، افغان ها باید با هم یک‌جا شوند تا این تهدید را شکست دهند و فرصت تاریخی صلح را دنبال کنند. بهانه جويي‌ها بیشتر جا ندارد. افغان ها، و جهان، سزاوار بهتر اند.»

امریکا در حالی گفته است که گروه داعش، مسؤول حمله بر شفاخانه‌ی صدبستر در  دشت‌برچی و ننگرهار است که حوالی ساعت ۱۰:۰۰ پیش از چاشت روز سه‌شنبه (۲۳ ثور)، چهار مهاجم انتحاری، وارد شفاخانه‌ی ۱۰۰ بستر واقع در ایستگاه تانک تیل در مربوطات حوزه‌ی سیزدهم امنیتی شهر کابل شده و به تیراندازی در برابر غیرنظامیان پرداختند. پس از حدود چهار و نیم ساعت، مهاجمان انتحاری توسط نیروهای پولیس از پا در آمدند.

این رویداد، بیشتر از مادران و کودکان قربانی گرفت و در آن، ۲۵ نفر به شمول دو نوزاد جان باختند و حدود ۲۰ نفر زخمی شدند.

هم‌زمان با حمله‌ی مهاحمان مسلح در کابل، انفجاری نیز در مراسم تشییع جنازه در ولسوالی خیوه‌ی ولایت ننگرهار رخ داد که در نتیجه‌ی آن ۲۴ غیرنظامی کشته و نزدیک به ۷۰ نفر دیگر زخمی شدند.

این حملات، با واکنش تند مردم، حکومت افغانستان و نهادهای جهانی حقوق بشری مواجه شده است.

هرچند مسؤولیت هر دو رویداد را تا کنون هیچ فرد یا گروهی به عهده نگرفته است؛ اما رییس‌جمهور غنی، سه‌شنبه شب (۲۳ ثور)، در یک پیام تصویری، با اشاره به حملات در کابل، ننگرهار و لغمان، گفت که افغانستان بار دیگر شاهد حملات تروریستی طالبان و داعش بوده است.

آقای غنی، به نیروهای امنیتی و دفاعی دستور داده تا از حالت دفاعی خارج شده و حالت تهاجمی اختیار کنند.