خلیل‌زاد: بیشتر از هر زمانی به آغاز مذاکرات بین‌الافغانی نزدیک شده‌ایم

صبح کابل
خلیل‌زاد: بیشتر از هر زمانی به آغاز مذاکرات بین‌الافغانی نزدیک شده‌ایم

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، تأکید کرده است که آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، بیشتر از هر زمانی نزدیک شده است و همه طرف‌ها باید هرچه زودتر برای آغاز این روند تلاش کنند.

آقای خلیل‌زاد، شب گذشته در برگه‌ی تویترش نوشته است که طرف‌های دخیل در پروسه‌ی صلح باید جلو تخریب و تضعیف این روند را بگیرند.

او هم‌چنان رهایی زندانیان دو طرف را گامی مهم در پروسه‌ی صلح خوانده و گفته است که دولت افغانستان و طالبان تا کنون بیش از ۳۵۰۰ زندانی را تبادله کرده اند و برای آغاز مذاکرات لازم است تا باقی زندانیان نیز آزاد شوند.

زلمی خلیل‌زاد گفته است: «پس از آزادی زندانیان، مذاکرات، به مالکيت و رهبری افغان‌ها، میان تیم فراگیر جمهوری اسلامی و تیم مذاکره‌کننده‌ی طالبان، باید فوراً آغاز شود. از ابتدا، رسیدن به مذاکرات بین‌الافغانی هدف کلیدی دیپلماسی ما بوده است.»

آقای خلیل‌زاد، از اعلامیه‌ی طالبان مبنی بر آمادگی این گروه برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی در یک هفته پس از آغاز رهایی زندانیان طالب نیز استقبال کرده؛ اما گفته است: «اگرچه نیاز است تا به بسیاری از جزئیات عملی پرداخته شود، تمام این انکشافات بسیار مثبت اند.»

این در حالی است که گروه طالبان، اعلام کرده است که پس از آزادی پنج‌هزار زندانی این گروه از سوی‌ دولت افغانستان، برای مذاکرات بین‌الافغانی آماده می‌شود.

سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، شام روز گذشته در برگه‌ی تویتر خود نوشت: «وقتی که پروسه‌ی رهایی ۵۰۰۰ زندانی امارت اسلامی مطابق لیست تکمیل شود، طالبان در ظرف یک هفته برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی آمادگی می‌گیرند.»

سخن‌گوی طالبان، آزادی زندانیان شان را گامی مهم خوانده و گفته است که این گروه نیز به آزادی زندانیان نیروهای دولتی متعهد است.