رییس‌جمهور اوکراین: ما آماده‌ی مذاکرت فوری در مورد آتش‌بس با روسیه استیم

صبح کابل
رییس‌جمهور اوکراین: ما آماده‌ی مذاکرت فوری در مورد آتش‌بس با روسیه استیم

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین، گفته است که کشورش آماده‌ی مذاکرات فوری در مورد آتش‌بس و صلح با روسیه است.

این خبر به نقل از سخن‌گوی آقای زلنسکی نشر شده است.

سرئی نیکیفورف، سخن‌گوی رییس‌جمهور اوکراین، گزارش‌ها در مورد این که کشورش حاضر به گفت‌وگو با روسیه نیست را رد می‌کند و می‌گوید که اوکراین همیشه آماده‌ی گفت‌وگو در مورد پایان جنگ بوده و است.

سخن‌گوی رییس‌جمهور اوکراین، گفته است که درست در همین لحظه دو طرف در حال گفت‌وگو در باره زمان و مکان این مذاکرات استند.

این در حالی است که رییس‌جمهور اوکراین در تازه‌ترین ویدیویی که از او منتشر شد، گفته بود که هنوز شهر کی‌یف است و در مقابل حملات روسیه از کشورش دفاع می‌کند.

زلنسکی، گفته است: «همه‌ی ما این‌جا استیم؛ ما در کی‌یف استیم. ما از اوکراین دفاع می‌کنیم. بعد از این هم چنین خواهد بود. درود بر پاسداران میهن؛ چه مرد و چه زن! درود بر اوکراین.»

پیش‌تر کرملین نیز، گفته بود که روسیه آماده‌ی مذاکره با اوکراین است. رییس‌جمهور روسیه گفته است، در صورتی که اوکراین اعلام بی‌طرفی کند، حاضر است با این کشور در مینسک، پایتخت بلاروس مذاکره کند.

این اعلام بی‌طرفی، شامل خلع سلاح کامل ارتش اوکراین می‌شود و هم‌چنان روسیه از اوکراین خواسته است که پیوستن به سازمان ناتو را نیز رد کند.

گفتنی است که حملات روسیه بر اوکراین بامداد روز پنج‌شنبه -۲۴ فبروری-، آغاز شد و بر اساس گزارش‌ها، تا اکنون نزدیک به ۱۵۰ نفر از دو طرف کشته و ده‌ها تن دیگر نیز زخم برداشته اند.