علمای افغانستان و پاکستان خواهان توقف خشونت‌ها شدند

صبح کابل
علمای افغانستان و پاکستان خواهان توقف خشونت‌ها شدند

علمای افغانستان و پاکستان، ا‌ز طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواستند، خویشتن‌داری را رعایت کرده و از خون‌ریزی بیش‌تر و فعالیت‌های تحریک‌کننده خوداری کنند.
علمای افغانستان و پاکستان، روز پنج شنبه -۲۰ جوزا- در نشست دوجانبه در مورد صلح افغانستان در عربستان سعودی، با نشر اعلامیه‌‌ای گفته اند که از مذاکره میان طرف‌های درگیر، به عنوان یگانه راه صلح‌آمیز برای حل بحران افغانستان حمایت می‌کنند.
در این اعلامیه آمده است که نقش علمای افغانستان و پاکستان، با استفاده از تعلیمات اسلامی در تقویت برادری و صلح میان مردم افغانستان مهم است و از تلاش علما برای تأمین صلح پایدار در افغانستان، پشتیبانی می‌کنند.
علمای افغانستان و پاکستان تأکید کرده اند که خشونت به هیچ دین، ملت، تمدن و قومی تعلق ندارد و افراطیت خشونت‌زا و تروریزم، مخالف اصول اساسی عقاید اسلامی است.
در ادامه‌ی این اعلامیه آمده است: «برای گذاشتن نقطه‌ی پایان به رنج جاری افغان‌ها، هر دو طرف منازعه را تشویق می‌کنیم که نهایت خویشتن‌داری را رعایت، از خون‌ریزی بیش‌تر اجتناب، از فعالیت‌های تحریک‌کننده خودداری کرده و از طریق نشست و مذاکره‌ی مستقیم با یک‌دیگر- بدون تحقیر، ملامتی و بی‌احترامی- به راه حل مناسب منازعه‌ی جاری در افغانستان دست یابند.»
در پایان این نشست که به میزبانی عربستان سعودی برگزار شده بود، علمای دو کشور، حمایت خود را از روند صلح افغانستان اعلام کرده و آن را وجیبه‌ی دینی برای مردم و علما دانستند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x