دیبرا لاینز: کاهش خشونت‌ها باید در دور دوم گفت‌وگوها در اولویت باشد

صبح کابل
دیبرا لاینز: کاهش خشونت‌ها باید در دور دوم گفت‌وگوها در اولویت باشد

دیبرا لاینز، نماینده‌ی ویژه‌ی دبیرکل سازمان ملل‌ متحد برای افغانستان، تاکید کرده است که کاهش خشونت‌ها باید در دور دوم گفت‌وگوها در اولویت قرار بگیرد.

بانو لاینز که روز گذشته (پنج‌شنبه، ۲۷ قوس)، در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد صحبت می‌کرد، گفت که صلح پایدار در افغانستان در صورتی ممکن است که نگرانی‌ها و خواست‌های اساسی مردم این کشور در اولویت گفت‌وگوها باشد.

او تاکید کرده است که ادامه‌ی خشونت‌ها در افغانستان، رسیدن به صلح پایدار در این کشور را با خطر مواجه کرده است.

به گفته‌ی نماینده‌ی ویژه‌ی دبیرکل سازمان ملل‌ متحد برای افغانستان، این کشور هنوز یکی از خطرناک‌ترین کشورها برای غیرنظامیان و خبرنگاران به شمار می‌رود.

این در حالی است که گفت‌وگوهای صلح میان هیئت‌های گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان و گروه طالبان، با ۲۰ روز وقفه رو‌به‌رو شده است. هیئت‌های گفت‌وگوکننده‌ی دو طرف، پس از حدود سه ماه، چندی پیش روی کارشیوه‌ی گفت‌وگوها به توافق رسیدند.

به دنبال توافق روی کارشیوه‌ی گفت‌وگوها، هیئت‌های کاری دو طرف ایجاد شد تا در مورد برنامه‌ی اصلی گفت‌وگوها صحبت کنند. قرار است دور بعدی گفت‌وگوهای صلح، در شانزدهم جدی برگزار شود.

از سویی‌ هم، گفته‌هایی وجود که دارد که دور دوم گفت‌وگوهای صلح افغانستان در جای متفاوت برگزار خواهد شد. معصوم ستانکزی، رییس هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان، گفته است که محل برگزاری دور دوم گفت‌وگوهای صلح، به زودی مشخص می‌شود.

آقای ستانکزی گفته است: «قرار است وارد مرحله‌ی بسیار حساس و حیاتی شویم. لازم بود تا جمعاً به کشور برگردیم و در این باره مشوره کنیم.»

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x