سازمان ملل متحد: در چهار سال گذشته ۳۵۰۰ کودک افغان جان باخته است

صبح کابل
سازمان ملل متحد: در چهار سال گذشته ۳۵۰۰ کودک افغان جان باخته است

به تازگی، سازمان ملل‌متحد چهارمین گزارش خود را در مورد وضعیت کودکان افغان نشر کرده که بر بنیاد این گزارش، در چهار سال گذشته به دلیل ناامنی‌ها، ۱۴ هزار کودک افغان مورد خشونت قرار گرفته است.

سازمان ملل‌متحد، گزارش خود را روز پنج‌شنبه (۱۱ میزان) در مورد وضعیت کودکان افغانستان منتشر کرد و در این گزارش آمده است که با وخیم شدن وضعیت امنیتی افغانستان در چهار سال گذشته، ۳۵۰۰ کودک جان باخته و ۹ هزار کودک دیگر زخمی شده است.

آنتونیوگوتریش، دبیرکل این سازمان، در این گزارش طرف‌های درگیر جنگ را که به کودکان افغان آسیب می‌زنند، محکوم کرده است. گوتریش بیان کرده که تلفات کودکان افغان در مقایسه با چهار سال گذشته، ۸۲ درصد افزایش یافته است.

بربنیاد گزارش سازمان ملل‌متحد، درگیری‌های زمینی، بقایای مواد منفجره‌ی باقی‌مانده از جنگ و حملات هوایی از عواملی است که سبب افزایش تلفات کودکان افغان شده است.

سازمان ملل‌متحد در گزارش خود تصریح کرده است که تلفات کودکان در نتیجه‌ی حملات هوایی از سال ۲۰۱۵ میلادی به بعد افزایش یافته است.

به گفته‌ی دبیرکل سازمان ملل، گروه‌های مسلح عامل ۴۳درصدی تلفات کودکان استند و یاهم به عبارت دیگر، گروه‌های مسلح عامل مرگ ۳۴۵۰ کودک استند که جنگ‌جویان طالبان مسؤول بیشتر این تلفات می‌باشند.

گوترش در مورد تجاوز جنسی و شکل‌های دیگر خشونت جنسی علیه کودکان گفت: «ما می‌دانیم که به خاطر مسائل فرهنگی، اجتماعی، ترس از انتقام‌گیری و معافیت از مجازات، در بسیاری موارد از شکایت صرف نظر می‌شود.»

او همچنان پیرامون تحولات سیاسی و امنیتی افغانستان در سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ گفت که وضعیت در مقایسه با چهارسال گذشته وخیم‌تر شده است.

دبیرکل سازمان ملل‌متحد گفت که در ماه‌های گذشته، ۴۵ هزار تا ۶۵ هزار جنگ‌جوی طالبان بر اساس گزارش‌ها در افغانستان فعالیت داشتند و نفوذ شبکه‌ی حقانی در عملیات نظامی طالبان، رو به افزایش است.

سازمان ملل‌متحد در گزارش خود از عملیات نیروهای امنیتی افغان و ناتو سخن گفته است که عملیات این نیروها از گسترش فعالیت‌های گروه تروریستی داعش جلوگیری کرده است؛ اما جنگ‌جویان داعش با راه‌اندازی حملات انتحاری، به طور چشم‌گیری، تلفات غیرنظامیان را بالا برده اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x