دبیر کل سازمان ملل: نقش زنان به عنوان معماران صلح نادیده گرفته نشود

صبح کابل
دبیر کل سازمان ملل: نقش زنان به عنوان معماران صلح نادیده گرفته نشود

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، گفته است که نباید نقش زنان به عنوان معماران صلح در سطح ملی و جهانی، نادیده گرفته شود.

آقای گوترش، به تازگی تاکید کرده که نقش زنان در روند صلح و گفت‌وگو، به ویژه در کشورهایی که درگیر جنگ است، نباید نادیده گرفته شود.

او افزوده است: «ما باید نقش زنان را به عنوان معماران صلح در سطح ملی و جهانی به رسمیت بشناسیم. باید از نقش زنان که هر روز در زون‌های خطرناک، زندگی شان را برای میانجی‌گری‌ میان گروه‌ها و سازمان‌های کمک‌رسان به خطر می‌اندازند، به رسمیت بشناسیم.»

هرچند ۴ زن عضویت هیئت گفت‌وگوکننده‌ی دولت افغانستان را دارد؛ اما با آن هم، نگرانی‌ها در مورد حضور معنادار زنان در روند صلح کاهش نیافته است.

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، روز شنبه (۱۰ عقرب) در اعلامیه‌ای گفت که زنان دیدگاه مهمی را در تمام بخش‌های روند صلح دارند و حضور کامل و معنادار آن‌ها در این روند، برای دست‌یابی به صلح پایدار ضروری است.

این نهاد، افزود که تمام شهروندان افغانستان و حامیان جهانی و منطقوی این کشور، مسوولیت دارند تا مطمین شوند که از حقوق بشر جهانی توسط روند صلح در این کشور، محافظت شود.

نزدیک به دو ماه از آغاز گفت‌وگوهای صلح افغانستان در قطر می‌گذرد؛ اما دو طرف، تا اکنون روی کارشیوه‌ی گفت‌وگوها به توافق نرسیده اند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x